referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Robert Smithson
Dátum pridania: 11.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: psenak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 635
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Robert Smithson bol slávny Americký umelec pre jeho krajinné umenie. Robert Smitson žil v období od 2.januára roku 1938 až do 20.júla 1973.

Narodil sa v Passaic, New Jersey, študoval maľbu a kresbu, a to v New Yorku v Študentskom Spolku Umelcov. Jeho umelecké prvotiny prezentoval spoločnou prácou ovplyvnenou „homoerotic drawings and clipping from beefcake magazines“, science-fiction a začiatkami v Pop Art. V základe sa identifikoval ako maliar počas tohto obdobia, ale po 3-ročnej prestávke od umenia v roku 1964 Smithson objavuje vtedy módny- minimalizmus. Vzdal sa svojej novej práce, a to na úkor svojej skoršej práce, ktorej predmetom bol pozemok. Namiesto toho začal používať predmety zo skla, neónové svetelné trubičky na preskúmanie lámavosti svetla a zrkadlenia sa objektov. Kryštalické štruktúry a koncept eutrópie sa stal pre neho jasným zámerom, ukončuje a uzatvára výrobky dokončených objektov počas tejto periódy vrátane “Alogon 2“.

Smithson sa zaraďuje k umelcom, ktorí sú stotožnení s minimalizmom, takí ako Nancy Holt /s ktorou sa oženil/, Robert Morris a Sol Lewitt. Ako spisovateľ sa Smithson zaujímal o aplikovanie matematiky nestranne do umenia tak, že ,písal eseje a kritiky pre časopisy umelcov /Arts Magazine/ a Artforum. V tom čase bol viac známy kritik ako umelec. Niektoré zo Smithsnových neskorších prác objavili 18-19 pohľadov krajinnej architektúry, ktorá bola ovplyvnená rotačnými násypmi, ktoré charakterizovali jeho ďalšiu prácu. Napokon sa pripája k Dwanovej galérii, ktorej vlastníkom je Virginia Dwan. Zanietene podporuje jeho prácu. 20 júla 1973 Smithson zomiera po leteckej havárii. Napriek jeho skorej smrti sa zachovali jeho hlavné umelecké práce, ktoré sú nasledované pomedzi súčasných umelcov. V týchto rokoch, Tacita Dean, Sam Duran, Vik Muniz a Mike Nelson vzdávajú hold jeho tvorbe.

V roku 1963 začal Smithson začal skúmať priemyselné zóny okolo New Jersey a bol fascinovaný nánosmi a veľkým množstvom výkopov hliny a kamenia, ktoré opisoval v eseji ako ekvivalent antických diel. Táto rezolúcia v dielach „non-sites“, v ktorej zemina a kamenie, zozbierané zo špeciálne oblasti, boli inštalované v galérii ako objekty, často kombinované zo zrkadlami a sklom. V roku 1968 Smithson publikoval v eseji „A Sedimentation of the Mind: Eart Projects“ v Artforume, ktorá propagovala prácu v prvej vlny krajinného umenia. V roku 1969 začal produkovať časti krajinného umenia a ďalšie skúmanie koncepcie entrópie, ktoré bolo inšpirované po prečítaní diel od Williama S., Burroughsa a J.G.Ballarda.

Rovnako ako umenie, Smithson produkoval dobré práce teoretickej a kritickej literatúry, vrátane 2D práce na papier A Heap of Language, ktorá hľadá efekt, ako sa stáva písanie umením. Jeho esej „Incidents of Mirror-Travel in the Yucatan“, ktorá bola publikovaná v roku 1969 v Artfórume.

Smithson bol ďalej zainteresovaný v zložitejších koncepciách v Central Parku v New Yorku.

Jeho dielo Spiral Jetty bolo navršené z štrku a piesku v Solnom jazere v americkom štáte Utah. Po vzniku sa stalo legendou a bolo niekolkokrát reprodukované rôznymi umelcami. Dnes je dielo zatopené.
Robert Smithson sa snažil o predstavenie funkcie umenia v skutočnom živote a prostredí. Vytvoril finančne nákladné a masívne konštrukcie v západných Spojených štátoch. Prirodzeným a základným prvkom jeho umenia je fakt, že jeho diela podliehajú erózii a nepriazni počasia. Monumentálnosť Smithsonových prác sa najlepšie prezerala zo vzduchu, jeho snaha o pompéznosť sa mu stala osudnou.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.