referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Nedeľa, 27. novembra 2022
Francesc Fabregas
Dátum pridania: 29.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cesc4
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 478
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
V októbri 2003, to mal Francesc Fabregas iba šesnásť, sa musel sám rozhodnúť ku kroku, ktorý by mu radikálne zmenil život. Zbaliť kufre, opustiť Barcelonu a odletieť do Londýna, pretože mu prišla ponuka o ktorej sa hovorí: ,,To je ponuka, ktorá sa neodmieta“. Rodičia sa mu ani v mladom veku nesnažili radiť. ,,Necháme to iba na ňom,“ zhodli sa otec Francesc a matka Nuria.

Keď odišiel Patrick Vieira do Juventusu, potreboval Arsenal doplniť stred poľa dobrý hráčom. Väčšinou sa vyskytovali hlasy, že Vieiru nikto nenahradí. Ale Vieirovho postu sa ujal perfektne. Bez debaty je to najväčší talent stredu poľa gunners, a patrí i medzi najlepších stredopoliarov v Premier League.

V FC Barcelona, kde začínal ako 10 - ročný, mali z toho ťažkú hlavu aj preto, že jeho zaradenie do A - mužstva nebolo jednoduché. V zálohe, ktorá je jednou z najlepších na svete a dokáže svojim ťukesom na jeden dotyk znervózniť a uspať kadejakú obranu, dominuje Xavi a Iniesta.

Cescove kvality nebolo ťažké zmapovať. Ťažké to nebolo ani pre Tonyho Adamsa, trénera Arséne Wengera či iných skúsených ľudí. Wenger nie je len inteligentný tréner, ale aj odvážny muž. A tak sa stalo, že Cesc už 28.októbra, krátko po tom čo pristál v Londýne, debutoval za A - mužstvo Arsenalu v Ligovom pohári proti Rotherdamu. A tak onoho dňa Cesc prepisoval dejiny, pretože v 16 rokoch a 177 dňoch sa stal najmladším debutujícim hráčom v Arsenale. A po 35 dňoch písal ďaľšiu stránku dejín Arsenalu, keď opäť v Ligovom pohári proti Wolverhamptonu (5:1) sa stal najmladším strelcom gunners.

Cescova zanietenosť pre hru, poctivosť i ukáznenosť z neho čoskoro spravili dospelého muža. Vedenie Arsenalu, priaznivci i samotný Fabregasovi spoluhráči sa jednomyselne zhodli, že Wengerov výber bol správny. Dokonca už krátko pred zahájením MS 2006 v Nemecku sa v Španielsku verejne hovorilo o tom, že Cesc sa čo najskôr môže stať ,,timonel“ (kormidelníkom) národného tímum pretože disponuje takými vlastnosťami, ako je rýchlosť, technická kvalita a inteligencia. To všetko skvele prezentoval vo všetkých mládežníckych kategóriach, nehovoriac o MS - 17 ročných, kde sa stal nielen najlepším strelcom, ale i najlepším hráčom.

Aj keď v Nemecku v celej miere nepredviedol svoj talent, získal cenu Trofeo Bravo, ktorú každoročne udeľuje talianský športový časopiss Guerin Sportivo pre najlepšieho hráča sezóny do 23 rokov. Cescovi sa podarilo získať túto trofej za sezónu 2005/2006. Za ním zostali také futbalové nádeje, ako Leo Messi či Lukas Podolski.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.