referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Aristide Briand
Dátum pridania: 05.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 342
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Aristide Briand sa narodil 28. marca 1862 v Nantes. V buržoáznej rodine. Bol príkladom ojedinelého človeka, politika a diplomata. Zažil množstvo úspechov, ale i pádov. Napriek tomu zostával pragmatikom telom i dušou. Aristide Briand - viacnásobný predseda francúzskej vlády v rokoch 1909-1929 a najdlhšie pôsobiaci minister zahraničných vecí vo Francúzsku 20. storočia.

V roku 1926 mu tlieskal celý svet za Nobelovu cenu mieru. Túžba po mieri sa stala mottom jeho života. Spoločne s americkým ministrom zahraničia Kellogom dokonca zakázali vojnu. Zomrel pred sedemdesiatimi rokmi 7. marca 1932.


Detstvo a mladosť

Jeho rodičia vlastnili na Rue de Marchi v prístavnej štvrti skromnú malú kaviareň s názvom "Croix Verte". Hostia boli väčšinou námorníci a prístavný robotníci. Ked Briand nazývaný "Ary", mal dva roky, presťahovala sa jeho rodina do Saint-Nazaire - prístavného mesta pri ústí rieky Loire. Tu si otvoril jeho otec obchod s vínom a alkoholom, ktorý ale čoskoro predal, aby si otvoril malú hudobnú kaviareň "Café chantant". Tiež hostia tejto kaviarne boli námorníci, ktorí tu vyhľadávali zoznámenie s dievčatami z mesta.

Briand navštevoval vyššiu meštanskú školu v Saint-Nazaire. Nebol usilovným žiakom a rušil príležitostne vyučovanie malými žartmi, predsa však vzbudzovala pozornosť jeho učiteľov už skoro jeho neobyčajná inteligencia, silná duchaplnosť a chápavosť. Získal viackrát ceny za recitovanie dlhých textov naspamäť, čo pre neho vďaka jeho vynikajúcej pamäti nebolo ťažké. Stal sa chránencom riaditeľa školy. Tento podnikol s Briandom dlhé prechádzky, na ktorých sa rozprával s chlapcom o filozofii a literatúre, a tak mal veľký vplyv na jeho zmýšľanie a rétoriku. Briand si ponechal na svojho mentora láskyplné spomienky a prepožičal mu neskôr ako minister školstva kríž čestnej légie.

Ako 16- násť ročný Briand získal štipendium na základe jeho nadania, na gymnáziu v Nante a presťahoval sa tam, aby si ako internátny študent Bacaraleureatu urobil francúzsku maturitu. Fotky z týchto čias ukazujú Brianda dlho štíhleho, pestovaného mladého muža, ktorý ale pôsobil trochu chorľavo. Jeho priatelia ho prezývali vtipne -ten , ktorý oklame smrť. Tu vzniklo podozrenie v krátkom čase na tuberu.

Briand ako internátny študent si vážil francúzsku literatúru, diela od Jean-Jacque-Rousseau, Denisa Diderota a Jeana Racine. Na základe jeho jednouchého pôvodu nepatril Briand nikdy k typickým intelektuálom francúzskej buržoázie, ktorých ideály boli silno ovplyvnené osvietenstvom 18. storočia a spismi od Voltaire.

Po ukončení školy sa vrátil Briand v roku 1881 do Sanínt-Nazaire a vzal miesto pisára v malej advokátskej kancelárii. Suchá papierová robota sa mu čoskoro sprotivila a nudila ho. V roku 1883 dal výpoveď na tomto mieste a odišiel do Paríža, aby zahájil štúdium práva na Sarbonskej univerzite.

Ako 22 ročný začal svoju žurnalistickú prácu v silno ľavicovom týždenníku "La Demokratie de l Ouest" v Saint-Nazaire. Vo svojich príspevkoch, pod ktoré sa podpisoval ako Nihil, kritizoval prudko existujúci parlamentný systém a sociálnu nerovnosť, ktorú akceptovala konzervatívna buržoázia. V roku 1886 po zložení štátnej skúšky a získaní licencie, opustil Briand Paríž, aby vo svojom rodnom meste pracoval ako advokát. Vďaka jeho vynikajúcej rétorike a veľkým presvedčovacím schopnostiam mal čoskoro prvé úspechy ako obhajca trestne stíhaných pred súdom. Veľa svojich klientov zastupoval, obzvlášť v politických procesoch bez nároku na honorár.

V čase, keď bol na vrchole svojho vplyvu v medzinárodnej politike, sa Briand zúčastnil na večeri podávanej na pôde Spoločnosti národov v Ženeve. Hostia dostali do rúk jedálne lístky, na ktorých boli zobrazené karikatúry svetových politikov rozbíjajúcich sochu Marsa. Briand bol na nej vyobrazený, ako pokojne presviedča rímskeho boha vojny, aby spáchal samovraždu. Kresba zachytáva Briandov cieľ vo verejnom živote - odstránenie vojny z medzinárodných vzťahov - aj metódu, ktorou ho chcel dosiahnuť: osobnou diplomaciou a presvedčivosťou.

Študoval právo a skoro sa dostal do politiky, spájal sám seba s väčšinou pokrokových hnutí, písal články pre časopisy. Bol obdarený dedičstvom roľníka i aristokrata. Počas štúdia práva sa stal socialistom. Spriatelil sa s Julesom Vernom, ktorý sa v tom období stával známym spisovateľom. Spisovateľ považoval za láskavosť rozhovory s mladým, inteligentným mužom a pozval ho na víkend opakovane na prechádzky po Nante a okolí. Nie náhodou vo Verneho románe Dva roky prázdnin vystupuje 13-ročný Briand. Verne ho opísal ako veľmi inteligentného, odvážneho až drzého človeka, so schopnosťou pohotovo reagovať, avšak nie príliš ochotného mrhať čas čítaním a študovaním.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Aristide Briand INÉ 2.9808 96 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.