referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Fernão de Magalhães
Dátum pridania: 13.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: xaWer
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 566
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Portugalský moreplavec v španielskych službách v roku 1519 odplával s piatimi loďami Trinidad, Santiago, San Antonio, Concepción a Victoria z Lagosu na prvú plavbu okolo zemegule.

- Objavil priechod okolo Južnej Ameriky (je pomenovaný po ňom).
- Na ostrove Cebu vo Filipínskom súostroví v šarvátke s domorodcami prišiel o život.

Fernão de Magalhães

Fernão de Magalhães sa narodil okolo roku 1480 v rodine provinčného portugalského šľachtica. Túžba po dobrodružstve ho ako vojaka dohnala do koloniálnych vojen, ktoré Portugalsko úspešne viedlo v Indii. Pri hľadaní najvzácnejších druhov korenia, prenikli Portugalci až na Sumatru a obsadili Malaccu na Malajskom polostrove a roku 1511 dorazili až na Jávu, čím úplne ovládli východnú cestu do krajiny korenia. Na tejto výprave sa zúčastnil aj Fernão de Magalhães.

Pri vojenskej výprave do Maroka roku 1513 proti arabským pirátom, bol ranený kopijou do ľavého kolena a zostal chromý. Ako mrzák neschopný vojenskej služby sa vrátil do Lisabonu, ale tu ho namiesto zaslúženej pocty čakala nemilosť kráľa a predčasná výslužba.

Voľný čas v Lisabone trávil štúdiom zemepisných opisov a debatami so skúsenými veteránmi námorných výprav. Posadnutý myšlienkou, že cesta na Ďaleký východ k Ostrovom korenia je ľahšia smerom na západ, vypracoval Magalhães podrobný plán, ako sa dostať do východných krajín západnou cestou okolo Južnej Ameriky.

Peňažnú a materiálnu podporu však u portugalského kráľa nenašiel a tak roku 1517 opustil svoju vlasť a nastúpil do španielskych služieb. Magalhães bol vymenovaný za generálneho kapitána a s 265 mužmi na piatich karavelách sa roku 1519 mohol vydať na cestu.

Cez Atlantický oceán sa táto malá flotila dostala k argentínskemu pobrežiu a od marca do augusta 1520 sa rozhodla prezimovať v zálive mesta San Julián. Pre nedostatočné prídely potravín sa časť mužstva vzbúrila, ale Magalhãesovi sa podarilo povstanie potlačiť. Povstalcov dal buď rozštvrtiť alebo vysadiť na neobývanom pobreží.

Dňa 21. októbra 1520 sa lode doplavili k asi 600 km dlhému prielivu spájajúcemu Atlantik s Pacifikom. Magalhães ho nazval Prielivom všetkých svätých, neskôr ho premenovali na Magalhãesov. V marci 1521 dosiahli brehy Filipín. Na ostrove Cebu ich prijali vľúdne, obyvatelia ostrova Mactan sa však postavili proti dobyvateľom a Magalhães 27. mája 1521 padol v boji.

Na spiatočnú cestu sa vydali už len dve lode so 113 mužmi, z ktorých sa však len 18 živých vrátilo do Španielska. Celý vtedajší svet ich prijal s obrovským ohlasom. Veď ako prví v dejinách oboplávali zemeguľu a dokázali, že Zem je skutočne guľatá.

Cestu začal 10. augusta 1519 v Seville. Jeho flotila sa skladala z týchto lodí:

- Trinidad, 130 ton, 55 mužov, kapitán: Fernão de Magalhães
- San Antonio, 130 ton, 60 mužov, kapitán: Juan de Cartagena
- Concepción, 90 ton, 45 mužov, kapitán: Gaspar de Quesada
- Victoria, 90 ton, 42 mužov, kapitán: Luis de Mendoza
- Santiago, 60 ton, 32 mužov, kapitán: João Serrão
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.