referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Coco Chanel a móda
Dátum pridania: 06.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: eza
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 701
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Gabrielle “Coco” Chanel bola jednou zo žien, ktoré najviac ovplyvnili oblečenie tohoto storočia. Vyrástla v podstate ako sirota a stala sa známou, bohatou a mimoriadnou návrhárkou. Jej úspech bol dovŕšením ťažkej práce a neutíchajúcej potreby po sláve. Ustálila svoj vlastný cit pre štýl a ovplyvnila smer, ktorým se ženy riadili.

Gabrielle Chanel sa narodila v Saumure vo Francúzsku v roku 1883. Gabrielle a jej staršia sestra Julie boli nemanželské dcéry Alberta Chanela a Jeanne Devolle. Tí sa vzali po narodení Gabrielle. Vo februári 1895 Jeannine zlé zdravie povedalo svoje. Bola nájdená mŕtva vo veku tridsaťdva rokov. Zvyšok detstva prežila Gabrielle v sirotinci. Keď sa jej niekto pýtal na toho obdobie jej detstva, jednoducho odpovedala, že žila so spústou tiet, ktoré ju nemali rady.

Keď mala Gabrielle dvadsať rokov, začala pracovať v obchode ako predavačka. Bol to malý butik zvaný „The House of Grampayne“. V lete, keď oslávila 21. narodeniny, sa presťahovala do vlastného bytu. Keď mala dvadsaťpäť, stretla svoju prvú lásku Arthura Capela, lepšie známeho pod prezývkou “Boy”. Behom jej chodenia s ním mu Coco údajne povedala “Budem vedieť, že ťa milujem, až ťa nebudem potrebovat”. Ženy, ktoré boli závislé na mužoch, sa jej zdali nudné.

V lete 1913, Boy a Coco boli v Deauvill, na letisku v Anglickom dopravnom ruchu. Coco si tu v rušnom centre otvorila obchod, kde predávala svoje návrhy, vrátane rolákových svetrov a klobúkov. Tento obchod financoval Boy.

Coco spôsobila revolúciu vo svete módy. Každý ju miloval. Coco bola veľmi útla a vysoká, preto si všetky jej zákazníčky uberali na váhe, aby sa mohli podobať Coco. Potom si ostrihala dlhé vlasy, aby vyzerala skôr ako mladý chlapec. Jej zákazníčky to obdivovali. Mnohé jej šaty, šité pre štíhlu líniu, boli dlhé so zníženým pásom.

Coco bola úplne zodpovedná za materiály, ktoré sa používali, a tiež za návrhy, ktoré predávali. Jej doplnky zahrňovali niekoľkovrstvové náhrdelníky z perál, prešívané kabelky a samozrejme aj známa kombinácia šperkov so športovým oblečením.

Behom búrlivých dvadsiatych rokov, móda Chanel bola populárnejšia ako kedykoľvek predtým. Bolo to prehlásenie, ktoré hovorilo “Pozrite sa, som mladá a pekná”. Približne v tejto dobe sa pásová línia znížila a sukne skrátili. Vtedy Chanel predstavila kolekciu “malá čierna”. Štýl Chanel je podobné pre tieto klasické pletené vlnené komplety “malej čiernej”  a takmer hneď  sa stali základným prvkom každej novej kolekcie.  Coco bola presvečená, že pohyb celého tela začínal na chrbáte, a že všetko spočívalo v ramenách. Svoje šaty šila tak, aby si ženy v nich mohli založiť ruky, hrať golf alebo sa dokonca aj predkloniť, aby si zaviazali topánky.

Na začiatku 2. svetovej vojny spoločnosť Coco začala upadať. V roku 1939 zavrela svoj obchod. Cítila sa viac a viac osamelá a nakoniec sa vzdala všetkých svojich práv v prospech spoločnosti, ktorá pre ňu vyrábala parfémy. Predala podnik bratom Wertheimerovým, ktorí spoločnosť vlastnia dodnes.

V roku 1954 Coco odštartovala úspešný návrat. Dňa 5. februára 1954 oznámila, že usporiada šou k predvedeniu svojej prvej kolekcie od vojny. Noc pred touto akciou sa neobjavila ani pred svojimi priateľmi, sledovala manekýnky zhora zo schodiska, kde mala prehľad o všetkom, ale nemohol si ju nikto všimnúť.

Znovu otvorila obchod v Paríži, keď mala 71 rokov. V Paríži aj zomrela prirodzenou smrťou dňa 10. januára 1971. Po jej smrti získal práva navrhovania pre módny dom Chanel nemec Karl Lagerfeld a pracuje pre nich aj dnes.

Aj v súčastnosti ženy po celom svete kupujú “malé čierne” a tvídové kostýmy, ktoré Coco preslávili. Jej móda stále žije.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.