referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
George Orwell: 1984
Dátum pridania: 12.12.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Occka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 361
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
„Vizionársky román o komunistickej diktatúre“

Dej tohto politického sci-fi románu sa odohráva v Londýne v roku 1984. Londýn je centrom Oceánie. Celý svet sa rozdeľuje na Oceániu, Euroáziu a Východoáziu. Tieto tri superštáty spolu vedú vojnu už približne 25 rokov.

V Oceánii vládne Strana. Jej hlavnou myšlienkou je Angsoc (anglický socializmus). Strana vládne takmer absolutistickou mocou nad všetkým– dáva zabíjať ľudí, prepisuje minulosť podľa toho, ako jej to vyhovuje... Na čele Strany je Veľký brat. Jej hlavné heslo je:

„VOJNA JE MIER
SLOBODA JE OTROCTVO
NEVEDOMOSŤ JE SILA“

Je rozdelená na vnútornú a vonkajšiu. Vnútorná riadi štát a vonkajšia sa stará o jeho chod.

Vypracovala sa tu aj nová forma jazyka newspeak. Newspeak je z roka na rok kratší, pretože sa stále niektoré slová vymazávajú. Pre jednu vec je jeden výraz, vymazali sa všetky dvojzmysly, vznikli zložené slová- napr.: doublethink =doslova je to dvojnázorovosť, ale v newspeaku „ovládanie skutočnosti“.

Celý národ Oceánie je dosť apatický voči všetkému dianiu okolo. Obyvatelia Oceánie sú buď členovia strany alebo proleti (robotníci). Proleti (je ich 85%) sa nestarajú o nič, len o peniaze, pijatiku, lotérie a žijú v chudobe. V Oceánii je nedostatok aj tých najzákladnejších potrieb (žiletky). Jedlo sa dostáva na prídel (Džin víťazstva, Káva víťazstva, Cigarety víťazstva).

Straníci sa musia zúčastňovať na rôznych spoločenských zábavách (šach), prípadne sa zapájať do Straníckych dobrovoľných činností. Sú pod dohľadom Ideopolície 24 hodín denne cez televízne obrazovky, ktoré sú všade, alebo tajných agentov. (VEĽKÝ BRAT ŤA POZORUJE)

Najväčším zločinom je Ideozločin = človek sa ho dopustí vtedy, keď zle zmýšľa o Strane. Takmer vždy je odhalený a to pre neho znamená smrť. Neexistuje tu žiadny zákon, teda tu nič nie zakázané a ľudia, ktorý Ideozločin spáchali, sa stanú neosobami- prestanú existovať, vymažú sa o nich všetky záznamy, ako keby nikdy neexistovali.

V Strane sú 4 ministerstvá, ktoré sú dôkazom prekrucovania faktov. Ministerstvo pravdy (Minitrue) sa zaoberá informáciami = falšovaním pravdy (klamstvom). Ministerstvo lásky (Miniluv) sa zaoberá poriadkom (mučením). Ministerstvo hojnosti (Miniplenty) sa zaoberá hospodárskymi záležitosťami (všetkým dať len minimálnu porciu, na ktorej sa dá dobre ušetriť). Ministerstvo mieru (Minipax) sa zoberá vojnou.

Pravdepodobne tu existuje aj tajná organizácia Bratstvo, na jej čele je E. Goldstein, ktorý je autorom zakázanej Knihy. Tam sa popisuje, na akom základe Strana funguje a na akom princípe fungujú ich lži. Nevie sa, či táto organizácia naozaj existuje, alebo je to len výmysel Strany.

Táto kniha sa dosť ťažko čítala, pretože až takmer na konci sme sa dozvedeli, že svet je rozdelený na tri superveľmoci. Dovtedy sme si neboli istý, či hlavný hrdina nie je šibnutý a nemá halucinácie. Dej nebol veľmi zvýraznený, väčšinou išlo o filozofické myšlienky a politiku alebo rozoberali Angsoc či Stranu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
George Orwell: 1984 GYM 2.9386 1423 slov
George Orwell: 1984 GYM 2.9606 1311 slov
George Orwell: 1984 SOŠ 2.9831 2757 slov
George Orwell: 1984 GYM 2.9817 2757 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.