referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Jozef Murgaš životopis
Dátum pridania: 06.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rovensko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 533
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Jozef MURGAŠ


17.2.1864 Tajová, Banská Bystrica – 13.5.1929 Wilkes Barre, USA


Jozef Murgaš sa narodil v chudobnom baníckom kraji. Rodičia si priali, aby sa stal kňazom. Počas štúdií sa začal zaujímať o fyzikálne pokusy a túžil sa zdokonaliť v štúdiu elektriny. Rodičom však došli prostriedky a preto musel Jozef Murgaš ďalej študovať na cirkevných školách. Doštudoval preto Ostrihome, kde bol aj vysvätený za kňaza. Tu sa uňho prejavili vlohy k maľovaniu. Cirkev ho poslala na štúdiá v Budapeštianskej a neskôr v Mníchovskej akadémii. Napriek uznaniu za jeho obrazy s cirkevnou tematikou, bol kvôli národnostnému presvedčeniu označený za pansláva. Vďaka tomu bol neustále prekladaný z jednej fary na druhú.
Kvôli prenasledovamiu zo strany svojho cirkevného predstavenstva sa vysťahoval do Ameriky, ako desaťtisíce jeho chudobných krajanov. Na cestu si zarobil maľovaním obrazov. Najväčší z nich, „Svätá Alžbeta opatruje chorých“, od neho zakúpil titulárny kanovník Štefan Vetzl, ktorý mu aj napísal odporúčací list do Ameriky.
Na jar roku 1896 nastupuje v Rotterdame na parník Wilhemina, ktorým sa po 18 – dňovej plavbe dostal do New Yorku. Ešte počas plavby sa zoznámil s nemeckým obchodníkom, ktorý bol ohromený Murgašovimi znalosťami z oblasti telegrafie. Od neho získava Murgaš prvé kontakty na amerických bádateľov v oblasti rádiotelegrafie.
Po vylodení sa v New Yorku odchádza do Scrantonu, odkiaľ je pridelený do novovzniknutej baníckej osady kde žije viac ako 70 slovenských rodín. Zakladá školu pre pre deti prisťahovalcov.
Prostriedky pre školu sa snažil získať maľovanín obrazov, avšak nenapĺňa to jeho očakávania.
Študuje odbornú tlač, z ktorej sa dozvedá o pokroku rádiotelegrafie. Pri fare si zakladá laboratórium a onedlho si necháva patentovať magnetický detektor.
Po prvých úspechoch je zoznámený s podnikateľom a milionárom McKenedym. Ten však do neistého podniku nechce investovať.
Murgaš sám bez cudzej podpory získava v rokoch 1903 – 1916 dvanásť patentov.
O svojich objavoch píše i v slovenskej tlači.
Po týchto úspechoch sa mu ponúka na spoluprácu milionár McKenedy. Murgaš ponuku prijíma a stáva sa akcionárom v spoločnosti Universal Aether Company, ustanovenej v Philadelphii k využitiu jeho vynálezov.
Z prostriedkov spoločnosti stavia drevené vysielacie veže v Scrantone a v Wilkers Barre. Prvé vysielanie sa odohralo 25.júla 1905 pred zástupcami spoločnosti a tlače.
O niekoľko týždňov prenáša vysielanie na vzdialenosť vyše 200 km.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Jozef Murgaš životopis SOŠ 2.9866 618 slov
Jozef Murgaš životopis SOŠ 2.9838 474 slov
Jozef Murgaš životopis SOŠ 2.9592 1209 slov
Jozef Murgaš životopis SOŠ 2.9608 1021 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.