Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Henry Ford

(* 30. júl 1863 Wayne County, Michigan, USA  – † 7. apríl 1947 Dearborn)

Hebry Ford bol americký vynálezca a priemyselník, priekopník automobilového priemyslu.

Henry Ford sa narodil 30. júla 1863 na farme v Greenfielde pri Dearborne v štáte Michigan, asi 14,5 km od Detroitu, v rodine farmára ako jedno zo šiestich detí. Už od svojich desiatich rokov bol fascinovaný technikou. Od detstva ho nezaujímali poľnohospodárske práce, ale mechanické. V dvanástich rokoch sa začal zaujímať o hodiny a hodinky, neskôr ho zaujal parný stroj. V šestnástich rokoch odišiel do neďalekého Detroitu, aby sa vyučil za zámočníckeho učňa. Od roku 1879 pracoval ako mechanik v dielni na parné stroje. Od roku 1884 do 1891 sa zaoberal správcovstvom lesa a vedením píly. Už vtedy ale vedel, že jeho osud leží inde. Stále viac času a síl venoval vývoju strojov, ktorým patrila budúcnosť - benzínovým motorom.

Neskôr pracoval v Detroidskej Edisonovej elektrickej spoločnosti, kde sa prepracoval až na pozíciu generálneho riaditeľa, ktorú však odmietol, aby sa nemusel vzdať myšlienok na zostrojenie automobilu.

Henry Ford patril v USA k prvým ľuďom, ktorí nevideli v automobile iba motorizovaný kočiar. V roku 1891 sa zamestnal v Edison Illuminating Company ako inžinier. Čoskoro sa stal hlavným inžinierom a mohol sa naplno pustiť do svojich experimentov. V roku 1896 zostrojil svoje prvé samohybné vozidlo zvané Quadricycle. Vážilo 230 kg a jazdilo rýchlosťou 30 km/h. Povzbudený svojim úspechom založil spolu s ďalšími investormi v roku 1899 Detroit Automobile Company, sa Ford po prvý raz stretol s obchodnými problémami, ako sú náklady a kalkulácie, ktoré mu istý čas robili problémy. Spoločnosť však prečkala iba 15 mesiacov, kedy ju pre zadĺženosť rozpredali. Za pár mesiacov však opäť prehovoril zopár z nich a založili Henry Ford Company, v ktorej stavali pretekárske automobily a zožali s nimi úspechy. Časom nechal ale svoju firmu zbankrotovať, lebo bol presvedčený, že jeho autá môžu byť ešte lepšie a je predčasné začínať s masovou výrobou. Ďalší pokus prišiel v roku 1901 s firmou Henry Ford Company. Vývoj postupoval dobre, ale čoskoro prišiel konflikt s investormi, ktorí namiesto Fordovej vízie lacného auta pre všetkých presadzovali luxusné modely. Neostávalo mu nič iné ako podnik opustiť, ten však nezbankrotoval, ale premenil sa na značku luxusných automobilov Cadillac Automobile Company.

Nebol však jediný, v rokoch 1901 – 1903 vzniklo v Amerike okolo 120 automobiliek, ale väčšina z nich čoskoro zanikla. Henry Ford prekonal svojich súčasníkov, keď sa stal priekopníkom nového veľkopriemyselného myslenia a činorodým inovátorom. Stal sa jedným z najznámejších predstaviteľov klasickej teórie manažmentu. Jeho význam spočíva v rozvedení a zdokonalení manažmentu Fredericka Winslow Taylora, ktorého teória manažmentu sa objavuje začiatkom tohto storočia.

V roku 1903 spolu so skupinu investorov založil 16. júna Ford Motor Company na výrobu “komerčného automobilu“. Spoločnosť počas prvého roka vyrobila 600 automobilov Ford A, ktoré sa predali aj do Británie, Kanady a Austrálie. Po tomto modeli sa rýchlo striedali nové modely B, C, F, K, N, R a S, ktoré mali lepší výkon a boli spoľahlivejšie. V americkom priemysle sa rozvíjali nové prvky v organizácií a riadení priemyselnej veľkovýroby prezentované Fordom, ktoré možno označiť ako inovačné. Ide o uplatnenie hromadnej výroby, technickej normalizácie pásovej výroby. Fordov systém známy pod názvom fordizmus sa vyznačuje hromadnou, masovou výrobou, ktorá je schopná dodať na trh veľký objem štandartných a pomerne lacných výrobkov, ale bohužiaľ často nekvalitných.

Do tretice založil Ford Motor Company, s ktorou naplnil svoju víziu do poslednej bodky. Bol prvý, ktorý začal vyrábať autá na montážnej linke, čo umožňovalo masovú produkciu cenovo výhodných automobilov. Týmto ľudovým automobilom bol legendárny Ford T, ktorého sa od roku 1908 do roku 1927 vyrobilo a predalo neuveriteľných 15 007 034 kusov. Nástupca tohto legendárneho modelu, ktorý niesol označenie Ford A dosiahol taktiež úctyhodných 4 000 000 predaných kusov. Tento úspech znamenal nielen revolúciu v priemysle, ale tak veľký vplyv na modernú kultúru, že mnohí teoretici nazývajú toto obdobie ekonomickej a sociálnej histórie ako "Fordizmus".

Henry Ford patrí nielen k podnikateľským veličinám, ale aj k technicky a organizačne nadaným ľuďom. Na svojom konte má 161 patentov. Jeho snaha o produkciu pri vynaložení čo najmenších nákladov viedla nielen k vynálezom rôznych technických vymožeností, ale tiež k objavu faktu, že spokojný zamestnanec toho urobí viac, ako traja nespokojní. Bol dobrým známym vtedajších boháčov a obchodníkov v USA, napríklad Firestone, Edison, Rockefeller a ďalší. O čo bol Ford úspešnejší v profesionálnom živote, o to bol neúspešnejší v súkromnom živote. Celý svoj život venoval iba autám.

Prisudzované výroky

Zoznam citátov, ktorých autorstvo je prisudzované dotyčnej osobe:

* Myslenie je najťažšia práca, ktorá existuje. To je dôvod, prečo tak málo ľudí myslí.
* Nechaj človeka vyrábať niečo lepšie a predávať lacnejšie, ako to bolo vyrábané a predávané vždy pred tým, nechaj ho, aby sa pre to rozhodol a peniaze prídu.
* Nikdy nebude vymyslený systém, ktorý by odstránil nutnosť pracovať.
* Model T vyrábame vo všetkých farbách, ale ponúkame ho výhradne v čiernej.Míľniky

1904: Ford Model A Ford zaznamenal eurósky debut na Agricultural Hall Motor Show v Londýne a bola založená britská pobočka. Model A je poskytnutý Automobilovej únii vo Francúzsku začiatkom roka 1904.

1906: Prvý predaj Forda v Španielsku - Don Eduardo Chalaux z Barcelony kúpil Model N.

1907: Ford má distribútorov v Nemecku, Belgicku, Španielsku, Holandsku, Taliansku, Dánsku, Švédsku, Rakúsku, Poľsku a Rusku.

1908: Svetová výstavná premiéra Modelu T v Olympii Londýn na automobilovej výstave v novembri. Založenie Parížskej pobočky pre kontrolu európskych predajov.

1909: Percival Perry je riaditeľom novej spoločnosti Ford London. Ford Canada sa zrieka práv na britský a írsky trh.

1911: 8. marec: Vznikla Ford Motor Company (England) Ltd. 23. október: Začala sa výroba v bývalej továrni na električkové vozne a železničné vagóny v Trafford Park, Manchester, je to prvá továreň Ford mimo Severnej Ameriky.

1913: Model T sa montuje na rue Fondaudčge v Bordeaux v priestoroch vlastnených francúzskym sprostredkovateľom Forda Henrym Depasseom.

1914: Prvá pohyblivá výrobná linka v Európe bola inštalovaná v Trafford Parku.

1916: 25. máj: Perry vytvoril Automobiles Ford v Paríži a prevzal činnosť Forda vo Francúzsku. Továreň v Bordeaux bola prevzatá od Depasseho v júli.

1917: Henry Ford & Syn sa spojili s vedením v Corku (Írsko) kvôli výrobe traktorov Fordson. Ich továreň bola prvou účelovo postavenou továrňou v Starom Svete.

1919: June: Ford odmietol návrh na spoločný podnik od André Citroëna. 25. jún: vzniklo zastúpenie Forda v Dánsku. 3. júla: Prvý traktor Fordson opustil výrobnú linku v Cork.

1920: Ford Motor Company SAE začal svoju výrobu v apríli v bývalej vínnej pivnici v Cadize, Španielsko.

1922: 30. január: V Antverpách vznikla Ford Motor Company Belgium. Ford Italiana SpA otvorila továreň v Trieste, Ford pokrýval 75 percent trhov v 36 krajinách troch kontinentov.

1923: 5. august: Dagenham (Veľká Británia) bol vybraný ako miesto novej továrne Forda v Británii.október: V Dearborne sa konala konferencia zahraničných predajcov (Európsky generálny manažér, sedem európskych manažérov spoločností, riaditelia troch severoamerických spoločností a zástupca Kuby)

1924: 6. marec: Založenie Ford Motor Company of Holland. 16. máj: Ford Motor Company A/B bola založená v Štokholme, Švédsko. 10. júl: Oficiálne oznámenie záujmu postaviť veľkú továreň v Dagenhame.

1925: Ford France sa presťahoval do novej továrne v Asničres pri Paríži. apríl: Trafford Park vyrobil 250,000-ci Model T. 18. august: Ford Motor Company Aktiengesellschaft bola založená v Berlíne. Zrušenie povojnového embarga na import zahraničných automobilov do Nemecka umožnilo dovoz Fordov z Kodane a Amsterdamu.

1926: 30. január: Založenie O/Y Ford A/B (Ford Finland) v Helsingfors (Helsinki) 8 apríl: Prvý nákladný automobil Model T opúšťa výrobnú linku v Berline-Westhafen. November: Sir Herbert Austin navrhol Fordu spoločný podnik pre anglický trh.

1927: 17. august: Zmena produkcie z Modelu T na Model A spôsobila dočasné zastavenie výroby v továrni v Berlíne. Produkcia Modelu T sa skončila v Manchestri, vyrobených bolo 300,000 automobilov.

1928: 6 apríl: Henry a Clara Ford, cestujúci ako 'Mr & Mrs Robinson', pricestovali do Southamptonu na inšpekciu Fordovej pobočky v Británii, pričom sa stretli s Kráľom a Kráľovnou a politickými špičkami krajiny. Henry poveril sira Percivala Perryho premeniť Ford Britain na vstupnú bránu pre Európsku organizáciu Forda. Navrhovaný Dagenham bude centrom výroby pre Európu, obsluhujúc montážne továrne v Manchestri, Corku, Paríži, Berlíne, Antverpách, Barcelone, Kodani, Trieste, Štokholme, Helsinkách, Rotterdame a Istanbule. 31. december: Koniec montáže Modelu T v Corku (10,000 áut vyrobených) signalizuje koniec produkcie s vyše 16 milliónmi vyrobenými autami vo všetkých továrňach Forda vo svete.

1929: Kancelária sira Percivala Perryho je poverená koordinovaním Európskych aktivít Forda. Perry cestuje po Európe s Charlesom Sorensenom z USA aby zvážili umiestnenie nových montážnych tovární. Turecká montážna linkabola otvorená v Istambule. November: Ford Italiana oznámil plán rozšírenia o ďalšiu továreň v Livorne, ale projekt bol zablokovaný, keď Giovanni Agnelli z Fiatu protestoval u Mussoliniho.

1930: 20. január: Ford kúpil 44 akrový pozemok pre novú nemeckú továreň v Kolíne. Výstavba továrne v Gdyni (Poľsko) je schválená. 6. september: Henry Ford navštívil Európu aby zistil stav realizácie Plánu 1928.

1931: Ford založil v Rumunsku spoločnosť pre predaj. 12. jún: 10,000 motoristov prichádza z celej Európy do Kolína na oslavu oficiálneho otvorenia továrne. 4. máj: prvý Model A opustil výrobnú linku v Kolíne. 1. október: prvé auto z Dagenhamu – typ AA – zišiel z výrobnej linky.

1932: Ford Lusitania (Portugalsko) bol založený s centrálou v Lisabone 19. február: Nový malý európsky Ford, Model Y s objemom motora 933ccm a výkonom 8 hp, vyvinutý v priebehu štyroch mesiacov, odhalili na Fordovej výstave v londýnskej Albert Hall. Vozidlo sa začalo vyrábať v Dagenhame od 10. augusta. Ford Motor Company Egypt bol založený s centrálou v Alexandrii.

1933: 2. január: Produkcia Modelu Y sa začala v Kolíne, vďaka tomu Model Y volajú 'Köln'.

1934: Aby získal produkčné práva vo Francúzsku, Ford a Štrasburgský Mathis sa dohodli na produkcii 'Matfordov'.

1935: Začala sa produkcia motorov V8 v Dagenhame a Kolíne. 17. október: Predstavenie Forda Popular za cenu 100 libier, žiadny iný rodinný automobil nebol v predaji za takú nízku cenu.

1936: Ford V8 postavený z náhradných dielov v Bukurešti dvoma motoristickými nadšencami Zamfirescu and Cristea vyhral rely Monte Carlo. Prvá Fordova továreň vo Východnej Európe začala svoju činnosť v Bukurešti v máji. Ročne vyrobila 2500 automobilov a ťahačov.

1938: január: Bud Bakker Schuut vyhral rely Monte Carlo s Fordom V8. Bol to Fordov najlepší rok. 26 Fordov odštartovalo a 19 vyhralo poháre. Fordy skončili na miestach 1-4-5-6-7-14-15 v celkovej klasifikácii. Emile Mathis potvrdil predaj svojho podielu v Matforde. Ford France začal s konštrukciou novej továrne v Poissy blízko Paríža. 1. október: Ford Hungary bol založený ako dcérska spoločnosť Ford Germany.

1939: 23. jún: Fordair bol založený ako dcérska spoločnosť Ford France. Vyrábal letecké motory v Bordeaux. Ford France začal s výrobou nákladných automobilov v Bordeaux v októbri.

1941: jún: Účelovo vybudovaná továreň na letecké motory v Urmstone (Manchester) vyrobila prvý prepĺňaný letecký motor Rolls Royce Merlin V12. Vyše 30,000 motorov bolo vyrobených pre lietadlá Hurricane, Mosquito a Lancaster v službách RAF. 10. jún: Spoločnosť Matford je rozpustená.

1944: 12. december: Dagenham vyrobil 250,000-ty vojnový motor V8.

1945: 6. marca: Obsadenie Kolína americkou armádou. Fordova továreň je poškodená delostrelectvom, ale prvý povojnový nákladný automobil Ford Werke, ručne poskladaný z jednotlivých súčastok, opustil továreň 8. mája. 25. máj: Dagenham začal s mierovou produkciou.

1946: január: Maďarská vláda previedla 100 percent vlastníctva Forda Motor RT na Sovietsky zväz. Dagenham vyrobil miliónty automobil – desaťkoňový Prefect.

1947: 19. september: Ford International vytvorený v Spojených štátoch koordinuje zámorské aktivity.

1948: 10. február: Henry Ford II prichádza do Southamptonu na návštevu Európskych spoločností Ford. June 23: Hlavní manažéri všetkých pobočiek Ford po celom svete navštívili prvý medzinárodný míting manažérov Spoločnosti v Dearborne. Rumunský štát znárodnil Bukurešťskú továreň Forda.

1950: 27. január: Americký Ford získava priame vlastníctvo kontinentálnych spoločností Ford – predtým koordinované Fordom Britain. október: Nový Consul a Zephyr boli predstavené na Olympia Motor Show. Sú to prvé Fordy s monokokovou konštrukciou karosérie a tiež prvé autá, v ktorých bola použitá predná náprava typu MacPherson – dnes štandard automobilového priemyslu. Boli to aj prvé autá Ford, v ktorých boli použité motory s ventilmi v hlave valcov.

1951: apríl: Ford Germany predstavil svoj prvý naftový nákladný automobil.

1952: 8. január: Nemecký Ford Werke predstavil nový povojnový dizajn – Taunus 12M.

1953: Holanďan Maurice Gatsonides zvíťazil v rely Monte Carlo Rally so Zephyrom Six. Ford Britain kúpil Briggs Motor Bodies a jej päť britských tovární za 3.2 milliónov libier.

1954: 30. november: Ford France predal svoju produkčnú továreň v Poissy Simce.

1955: január: Nemecký Ford Werke kúpil pozemok pri Wülfrathu pre novú lisovaciu továreň. Ford je prvý britský výrobca ktorý vybavil predné a zadné sedadlá bezpečnostnými pásmi a detskými pásmi

1956: Anglický Ford Britain je prvým Britským výrobcom motorov, ktorý používa počítač. Otvorli svoje prvé výskumné a vývojové centrum v starej sklárni v Birminghame. Nové centrum náhradných dielov Aveley Parts Centre (Veľká Británia) vybavilo svoju prvú objednávku.

1958: Ford predal svoj 15.2 percentný podiel v Simce Chrysleru.

1959: Ford Britain inštaloval svoj prvý domáci počítač v továrni v Aveley. 3. september: produkcia novej 105E Anglie sa začala v Dagenhame. 26. december: prvá jazda Cosworthom modifikovaného motora v 105E Anglii (Brands Hatch).

1960: Ford Britain oznámil budovanie novej továrne v Halewood (Merseyside).
1. október: Založenie Ford Norway.

1961: 29. mája: Miliónty Ford vyrobený v Kolíne opúšťa výrobnú linku. júl: Začali sa práce na novom centrálnom sklade náhradných dielov v Kolíne-Merkenichu. Ford Britain predstavil nový športový Consul Capri na autosalóne vo Frankfurte v septembri.

1963: Lotus Cortina s motorom Lotus s dvomi vačkovými hriadeľmi bol predstavený v januári. Starosta Liverpoolu zviezol prvý automobil Anglia de luxe dole z výrobnej linky v Halewoode 8. marca. Fordovu dohodu o kúpe Ferrari zrušil Enzo Ferrari v máji tesne pred podpisom kontraktu. Továreň v Azambuja (Portugalsko) bola dokončená v novembri.

1964: Ford je prvou spoločnosťou, ktorá používa počítač pri vývoji nových automobilov. Produkcia štartuje v Genk (Belgicko) 2. januára. Centrála britského Forda je dokončená vo Warley. Prototyp GT40 je pripravený v Slough (Veľká Británia) v apríli. Kolínsky miliónty V motor opustil montážnu linku.

1965: 30. mája: Lotus Ford s motorom s dvoma vačkovými hriadeľmi riadený Jimom Clarkom zvíťazil v Indianapolis 500 a zaznamenal rekordnú priemernú rýchlosť 150.7 míľ za hodinu. október: Predstavenie Transita van, prvého spoločného európskeho programu Forda.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk