referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Nedeľa, 14. apríla 2024
Henry Ford
Dátum pridania: 11.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: preskorubok
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 811
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 14m 20s
Pomalé čítanie: 21m 30s
 
(* 30. júl 1863 Wayne County, Michigan, USA  – † 7. apríl 1947 Dearborn)

Hebry Ford bol americký vynálezca a priemyselník, priekopník automobilového priemyslu.

Henry Ford sa narodil 30. júla 1863 na farme v Greenfielde pri Dearborne v štáte Michigan, asi 14,5 km od Detroitu, v rodine farmára ako jedno zo šiestich detí. Už od svojich desiatich rokov bol fascinovaný technikou. Od detstva ho nezaujímali poľnohospodárske práce, ale mechanické. V dvanástich rokoch sa začal zaujímať o hodiny a hodinky, neskôr ho zaujal parný stroj. V šestnástich rokoch odišiel do neďalekého Detroitu, aby sa vyučil za zámočníckeho učňa. Od roku 1879 pracoval ako mechanik v dielni na parné stroje. Od roku 1884 do 1891 sa zaoberal správcovstvom lesa a vedením píly. Už vtedy ale vedel, že jeho osud leží inde. Stále viac času a síl venoval vývoju strojov, ktorým patrila budúcnosť - benzínovým motorom.

Neskôr pracoval v Detroidskej Edisonovej elektrickej spoločnosti, kde sa prepracoval až na pozíciu generálneho riaditeľa, ktorú však odmietol, aby sa nemusel vzdať myšlienok na zostrojenie automobilu.

Henry Ford patril v USA k prvým ľuďom, ktorí nevideli v automobile iba motorizovaný kočiar. V roku 1891 sa zamestnal v Edison Illuminating Company ako inžinier. Čoskoro sa stal hlavným inžinierom a mohol sa naplno pustiť do svojich experimentov. V roku 1896 zostrojil svoje prvé samohybné vozidlo zvané Quadricycle. Vážilo 230 kg a jazdilo rýchlosťou 30 km/h. Povzbudený svojim úspechom založil spolu s ďalšími investormi v roku 1899 Detroit Automobile Company, sa Ford po prvý raz stretol s obchodnými problémami, ako sú náklady a kalkulácie, ktoré mu istý čas robili problémy. Spoločnosť však prečkala iba 15 mesiacov, kedy ju pre zadĺženosť rozpredali. Za pár mesiacov však opäť prehovoril zopár z nich a založili Henry Ford Company, v ktorej stavali pretekárske automobily a zožali s nimi úspechy. Časom nechal ale svoju firmu zbankrotovať, lebo bol presvedčený, že jeho autá môžu byť ešte lepšie a je predčasné začínať s masovou výrobou. Ďalší pokus prišiel v roku 1901 s firmou Henry Ford Company. Vývoj postupoval dobre, ale čoskoro prišiel konflikt s investormi, ktorí namiesto Fordovej vízie lacného auta pre všetkých presadzovali luxusné modely. Neostávalo mu nič iné ako podnik opustiť, ten však nezbankrotoval, ale premenil sa na značku luxusných automobilov Cadillac Automobile Company.

Nebol však jediný, v rokoch 1901 – 1903 vzniklo v Amerike okolo 120 automobiliek, ale väčšina z nich čoskoro zanikla. Henry Ford prekonal svojich súčasníkov, keď sa stal priekopníkom nového veľkopriemyselného myslenia a činorodým inovátorom. Stal sa jedným z najznámejších predstaviteľov klasickej teórie manažmentu. Jeho význam spočíva v rozvedení a zdokonalení manažmentu Fredericka Winslow Taylora, ktorého teória manažmentu sa objavuje začiatkom tohto storočia.

V roku 1903 spolu so skupinu investorov založil 16. júna Ford Motor Company na výrobu “komerčného automobilu“. Spoločnosť počas prvého roka vyrobila 600 automobilov Ford A, ktoré sa predali aj do Británie, Kanady a Austrálie. Po tomto modeli sa rýchlo striedali nové modely B, C, F, K, N, R a S, ktoré mali lepší výkon a boli spoľahlivejšie. V americkom priemysle sa rozvíjali nové prvky v organizácií a riadení priemyselnej veľkovýroby prezentované Fordom, ktoré možno označiť ako inovačné. Ide o uplatnenie hromadnej výroby, technickej normalizácie pásovej výroby. Fordov systém známy pod názvom fordizmus sa vyznačuje hromadnou, masovou výrobou, ktorá je schopná dodať na trh veľký objem štandartných a pomerne lacných výrobkov, ale bohužiaľ často nekvalitných.

Do tretice založil Ford Motor Company, s ktorou naplnil svoju víziu do poslednej bodky. Bol prvý, ktorý začal vyrábať autá na montážnej linke, čo umožňovalo masovú produkciu cenovo výhodných automobilov. Týmto ľudovým automobilom bol legendárny Ford T, ktorého sa od roku 1908 do roku 1927 vyrobilo a predalo neuveriteľných 15 007 034 kusov. Nástupca tohto legendárneho modelu, ktorý niesol označenie Ford A dosiahol taktiež úctyhodných 4 000 000 predaných kusov. Tento úspech znamenal nielen revolúciu v priemysle, ale tak veľký vplyv na modernú kultúru, že mnohí teoretici nazývajú toto obdobie ekonomickej a sociálnej histórie ako "Fordizmus".

Henry Ford patrí nielen k podnikateľským veličinám, ale aj k technicky a organizačne nadaným ľuďom. Na svojom konte má 161 patentov. Jeho snaha o produkciu pri vynaložení čo najmenších nákladov viedla nielen k vynálezom rôznych technických vymožeností, ale tiež k objavu faktu, že spokojný zamestnanec toho urobí viac, ako traja nespokojní. Bol dobrým známym vtedajších boháčov a obchodníkov v USA, napríklad Firestone, Edison, Rockefeller a ďalší. O čo bol Ford úspešnejší v profesionálnom živote, o to bol neúspešnejší v súkromnom živote. Celý svoj život venoval iba autám.

Prisudzované výroky

Zoznam citátov, ktorých autorstvo je prisudzované dotyčnej osobe:

* Myslenie je najťažšia práca, ktorá existuje. To je dôvod, prečo tak málo ľudí myslí.
* Nechaj človeka vyrábať niečo lepšie a predávať lacnejšie, ako to bolo vyrábané a predávané vždy pred tým, nechaj ho, aby sa pre to rozhodol a peniaze prídu.
* Nikdy nebude vymyslený systém, ktorý by odstránil nutnosť pracovať.
* Model T vyrábame vo všetkých farbách, ale ponúkame ho výhradne v čiernej.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Henry Ford SOŠ 2.9530 600 slov
Henry Ford SOŠ 2.9864 919 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.