referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Giuseppe Garibaldi
Dátum pridania: 11.08.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: matam345
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 412
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Giuseppe Garibaldi sa narodil v roku 1807 v Nice. Na otcových lodiach už od roku 1822 brázdil Stredozemné more. Navštívil Instanbul, Nissolonghi a Rím. V roku 1833 sa stretol s Mazzinim, otcom hnutia Giovine Italia - "Mladé Taliansko" a hneď sa stal jeho príslušníkom. Po krátkom čase bol poverený prvou povstaleckou misiou. Bola však neúspešná a Garibaldi, odsúdený na smrť utiekol do Marseille.

V decembri roku 1835 nastúpil na loď smerujúcu do Južnej Ameriky. Za trinásť rokov v exile bol v službách boja za nezávislosť - v Brazílii a Uruguaji.

V roku 1843 bránil Montevideo, členovia oddielu boli oblečený do slávnej uniformy samicia rossa - červená košeľa. Správy o jeho úspechoch sa šírili nielen v Južnej Amerike, ale aj na starom kontinente.

V roku 1848 sa vrátil do Nice a ponúkol pomoc Karolovi Albertovi, panovníkovi Sardínskeho kráľovstva. Bývalý republikán sa spojil s rojalistami.

Garibaldi a jeho dobrovoľníci neúspešne bojovali proti Rakúsku. Vydali sa do Ríma, kde v roku 1849 vyhlásili vznik republiky. Napoleon III a pápež ho vyhnali do exilu najskôr v Londýne, potom v Spojených štátoch a Číne.

Po návrate do Talianska v roku 1854 vstúpil do služieb Viktora Emanuela II. Kráľ ho poveril vedením cacciatori delle Alpi, horských strelcov. Giuseppe sa tu preslávil ako bojovník proti Rakúsku. Boj sa skončil pripojením Lombardska k Piemontu. Nasledovalo pripojenie Parmského, Toskánskeho a Modenského vojvodstva ako aj legácií Bologne a Ferrary.

Strojca výpravy Tisícky Camillo Cavour poveril Garibaldiho Ćervené košele, aby oficiálne vystúpili proti Neapolskému kráľovstvu. 11. mája 1860 tisíc príslušníkov nastúpilo na lo´d pri janové a vyplávali na Sicíliu. Už v septembri vstúpil Garibaldi do Neapola ako víťaz. Zjednotenie Talianska bolo dovŕšené. V roku 1861 Viktora Emanuela II vyhlásili za kráľa.

Garibaldi sa ešte zúčastnil vojny proti Prusku a bojoval v Dijone.

Neskôr sa usadil na svojom ostrove Caprera, pracoval na urbanistickom rozvoji Ríma. Bojoval ale už len politicky. Bol zvolený za prezidenta Ligy za mier a slobodu v Ženeve.

Garibaldi sa cítil veľmi starý a unavený. Napísal knihu Spomienky na červenú košeľu. Zomrel 2. júna 1882

 
Podobné referáty
Giuseppe Garibaldi 2.9639 357 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.