referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
František Švantner
Dátum pridania: 13.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: adamsuja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 685
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
FRANTIŠEK ŠVANTNER (1912 Bystrá pri Brezne - 1950 Praha)
- v jeho tvorbe vrcholí prúd lyrizovanej prózy. Ospevuje v nej svoj rodný kraj.

Málka


- krátka próza. Hl. post. sú Málka, valach, Šajban, Michalčík.
- rozprávačom je valach. Požiada 17-ročnú Málku o ruku, ona je však hanblivá. Povie mu, že odpoveď mu dá na druhý deň. Na druhý deň však Málka neprišla, ale poslala mu lístok. Valach nevie čítať, a tak ide za Šajbanom, ktorý mu však klame a povie, že ho nechce. Neskôr ho vidí s Málkou a myslí si, že ho má rada. Neskôr sa dozvedá, že Šajban je Málkin brat. Príbeh nakoniec končí tragicky - Málkinou smrťou.
- autor vychádza z ľudových rozprávok, balád a povestí. Vystupuje tu niečo fantastické, ale aj osudové. Spoločnou témou týchto krátkych próz je smrť. Autor niekedy nehovorí o príčine smrti. Príroda sa stáva súčasťou deja a prírodné úkazy sú rovnocennými partnermi postáv (vietor)

Nevesta hôľ

- v tomto románe nachádzame sen, fantázia a mýty prírody, ktoré sú nadradené nad reálnou skutočnosťou. Je to silný ľúbostný cit, vystupňovaný do romantického rozprávkového mýtu. Závojom tajomnosti je zahalená postava Zuny a hrdina príbehu je stelesnením démonickosti
- oslabenie deja, príroda zastupuje hlavnú postavu. Význ. postavou je lesník, ktorý hľadá údajného soka v láske k dievčaťu z hôľ - Zune. Nakoniec sa dozvedá, že týmto sokom je vymyslená postava - príroda.

Ďalšie dielo Život bez konca už nenesie všetky črty lyrizovanej prózy, odohráva sa v konkrétnom čase, má dej.


ĽUDO ONDREJOV (1901 YU - 1962 BA)
- notár, redaktor, šofér, MS, od 1938 prof. spisovateľ
- vo svojich dielach vyjadruje základné vlastnosti lyrizovanej prózy - hľadanie spravodlivosti, zdôrazňovanie práva na život, oslava prírody. Vo svojich prvotinách vyslovuje odpor a nesúhlas s vtedajšou spoločnosťou.

Vrchárska trilógia: Zbojnícka mladosť, Jerguš Lapin, Na zemi sú tvoje hviezdy

- všetky tri diela spája ústredná postava hl. hrdinu Jerguša Lapina. Je to dieťa vrchárskej samoty. Nachádzame tu reťazovú kompozíciu - pospájané jednotlivé príbehy, opis prírody. Jerguš sa v tomto prostredí veľmi dobre cítil, najviac oceňuje svoje rodné miesta, keď musel odísť. Istotu v živote nachádza tým, že sa vracia znova na salaš. Dielo Zbojnícka mladosť má veľa autobiografických čŕt, autor tu využíva spomienky na vlastné detstvo, ktoré prežil v krásne prírode neďaleko od B. Bystrice.
- v diele Na zemi sú tvoje hviezdy - už nie je Jerguš hlavnou postavou. Jerguš je dieťa prírody, má ju rád a rád sa k nej vracia. Jeho otec bol zbojníkom, žije sám so svojou matkou a súrodencami, kamaráti ho považujú za čudáka (čarodejné vlastnosti, kvôli tomu, že dobre poznal prírodu). Mesto je opäť niečo záporné a Jerguš tam nachádza len zlé skúsenosti a konflikty, predstavuje tu aj vojnu.

Opis

vzniká tak, že autor zachytáva vlastnosti vecí a dejov tak, ako ich sám videl. Opis je kresba vlastností, súhrn konštatovaní a faktov. Môže byť statický alebo dynamický.
- v umeleckom diele: charakteristika osôb
- v odbornom texte: slúži napr. ako návod na použitie, opravu
- v bežnom živote: napr. VB radí, pátra, povzbudzuje

„Keď sa kôň ani pri najbolestnejších úderoch nepohol, lebo už bol celkom dobitý, Zápotočný prešiel k jeho hlave a luzol ho dva razy po pysku.“

„Kôň sa vyhodil vysoko do povetria a vytrhol Magdaléne uzdu z rúk. HV - HV“
„Zápotočný v zúrivosti zahnal sa na Magdalénu, ale odhodila sa a znova chytil a s námahou remence.“
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.