referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Paul McCartney
Dátum pridania: 09.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Trajan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 831
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Sir James Paul McCartney, známy ako Paul McCartney (* 18. jún 1942, Liverpool, Spojené kráľovstvo) je britský hudobník, skladateľ a producent, ktorý sa preslávil ako člen skupiny The Beatles.

McCartneyho skladba Yesterday (podpísaná podľa ústnej dohody s partnerom Johnom Lennonom menami obidvoch autorov - Lennon-McCartney) je podľa Guinessovej knihy rekordov najvyužívanejšou piesňou v dejinách populárnej hudby. Samotný McCartney je považovaný za najúspešnejšieho hudobného skladateľa všetkých čias. V poslednej dobe sa mu podarilo prekonať ďalší rekord - najrýchlejšie vypredaný koncert. Len pre zaujímavosť na jeho koncert, ktorý sa uskutočnil 30. októbra 2005 v Omahe, boli lístky vypredané počas 14 minút.

Detstvo a mladosť

Paul McCartney sa narodil írskym rodičom (James McCartney a Mary Patricia Molinová). Spoločne s bratom Michaelom (tiež sa snažil sa hudobne presadiť pod pseudonymom Mike McGear, ale nie príliš úspešne) boli vychovávaní v katolíckej viere. Matka zomrela na rakovinu prsníka, keď mal Paul 13 rokov. V detstve mu otec kúpil prvú gitaru a keďže predtým sám hral na trúbku a klavír v jazzovej kapele, dával Paulovi prvé lekcie hudby sám.

The Beatles

Na gymnázii v Quarry Bank poznal George Harrisona a začali sa spolu učiť hrať na gitaru. História skupiny The Beatles sa začala v roku 1957, keď sa na kolotoči v anglickom Wooltone Paul zoznámil s Johnom Lennonom, ktorý ho priviedol do skupiny Quarrymen ako nového gitaristu. Týmto okamihom vzniká najslávnejšie hudobné spojenie všetkých čias - Lennon/ McCartney. Lennon a McCartney potom začali spolupracovať na písaní piesní, za prvé dva roky spolupráce ich napísali okolo stovky. Celý svoj voľný čas trávili spolu a hrali na gitary. Paulov prospech v škole bol veľmi dobrý, hovorí nemecky i španielsky, ale dal prednosť hudbe, miesto učenia začal vystupovať so skupinou po Británii a začal pracovať ako pomocník strojvedúceho na lokomotíve a ako robotník v továrni na výrobu drôtu. Paul žil dlhé roky s herečkou Jane Asherovou, ale v roku 1967 sa zoznámil s Lindou Eastmanovou, americkou fotografkou. Dňa 12. marca 1969 sa spolu vzali. O osem dní tak predbehli svojim sobášom Johna Lennona s Yoko Ono. Paul si adoptoval Lindinu dcéru z prvého manželstva Heather. Spoločne s Lindou mali tri deti - Mary Annu, Stellu Ninu a Jamese Louise. Obaja manželia tvrdili, že okrem deviatich dní, keď bol McCartney v roku 1980 v japonskom väzení (za držanie marihuany), boli každý deň spolu. V apríli 1970 Paul McCartney verejne oznámil, že skupinu Beatles opúšťa, ostatní ho nasledujú a všetci členovia si chcú založiť svoje vlastné hudobné skupiny.


The Wings

Paul naučil manželku Lindu hrať na klávesy a angažoval ju v svojej novej skupine The Wings, založenej v roku 1971. Prvú spoločnou prácou bola pieseň Another Day. Aj keď hudobní kritici Lindu kritizovali za jej spev i hru, The Wings získali mnoho cien Grammy a v 70. rokoch boli veľmi úspešní. V roku 1972 vyráža skupina The Wings na svoje prvé turné po Veľkej Británii a o rok neskôr i po Európe. V roku 1973 vydávajú The Wings pravdepodobne svoj najlepší album Band On The Run. Paul je majstrom lyrických a mierne sentimentálnych melódií. Vydal nespočetné množstvo albumov, či už samostatne alebo so skupinou The Wings. Medzi najznámejšie patrí Ram, Venus and Mars či McCartney.


Ďalšie projekty a osobný život

V polovici 80. rokov spolupracoval McCartney so Steve Wonderom a Michaelom Jacksonom. S manželkou sa stali vegetariánmi a zároveň bojovníkmi za práva zvierat. V roku 1994 boli objavené demosnímky Lennonových piesní, ku ktorým ostatní členovia skupiny The Beatles nahrali sprievodnú hudbu a tak vznikli posledné piesne Real Love a Free As A Bird vydané na albumoch Anthology 1 (Apple Records, 21.novembra, 1995), Anthology 2 (Apple Records, 18. marca 1996), Anthology 3 (Apple Records, 28. októbra 1996).V roku 1997 bol McCartney pasovaný na titul Sir a je dosiaľ považovaný za jedného z najlepších hudobníkov všetkých čias. V roku 1998 zomrela Paulova manželka Linda na rakovinu prsníka. V roku 2002 sa McCartney druhýkrát oženil s modelkou Heather Millsovou a v októbri 2003 sa im narodila dcéra Beatrice Milly McCartney. Paul sa venuje i vážnej hudbe. Zložil niekoľko klasických diel (napr. Liverpoolské Oratorium nebo Standing Stone). V roku 1999 bol uvedený do siene slávy, usporiadal koncert na počesť Lindy McCartney a prvú výstavu svojich obrazov. V roku 2005 vydal nový album s názvom Chaos And Creation on the Backyard. Dňa 6. júna 2004, ako prvý člen skupiny The Beatles, vystúpil na koncerte v Prahe.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.