referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Antoine de Saint-Exupéry životopis
Dátum pridania: 12.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lepra
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 380
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
ANTOINE DE SAINT EXUPÉRYPochádzal zo starej šľachtickej rodiny, študoval v Paríži a od roku 1921 pôsobil v letecve. Zúčastnil sa na občianskej vojne v Španielsku, odkiaľ písal reportáže pre francúzske noviny. Počas 2. svetovej vojny bol vojenským pilotom vo francúzskej oslobodzovacej armáde v severnej Afrike. Roku 1944 sa nevrátil z letu nad Korzikou. Jeho telo sa dodnes nenašlo.
V prozaickej tvorbe venoval pozornosť životu letcov. Debutoval novelou Letec(1926), po ktorej nasledoval román Pošta na juh(1929).Dej románu sa odohráva na letisku v saharskej púšti v období začiatkov letectva. Hrdina, dopravný pilot, sa po sklamaní v láske sústredí len na svoju prácu. V závere románu zomiera po núdzovom pristátí v púšti. Autor spája dobrodružstvo s ľudskou odvahou a túžbou po činorodom živote.
Neobyčajnú žánrovú kompozíciu má román Zem ľudí(1939), v ktorom sa striedajú autorove zážitky, spomienky a reportáže s filozofickými úvahami o zmysle ľudskej existencie. Kniha má 8 samostatných častí. V nich spomína na svojich priateľov letcov, na svoje dobrodružstvá v saharskej púšti i na noc pred útokom počas španielskej občianskej vojny. V úvahách vyzýva ľudstvo k tolerancii, k úcte k človeku, k zachovaniu a rozvíjaniu života na Zemi.
Humanistickým posolstvom je predchnutá kniha Malý princ(1943), najznámejšia filozofická rozprávka pre dospelých. Autor ju štylizoval ako rozprávanie pilota, ktorý havaruje s lietadlom uprostred saharskej púšte. Pri oprave poruchy prichádza k nemu malý princ z ďalekej planéty. Rozpráva pilotovi o svojej planéte i o tom, ako zapochyboval o láske k ruži, ktorú miloval. Na svojej púti navštívil päť planét, kde sa stretol s rôznymi bytosťami (kráľom, chvastúňom, pijanom, biznismenom, geografom, pracovitým lampárom), ktoré predstavujú ľudské vlastnosti. Na zemi sa zoznámi s líškou, ktorá mu vysvetlí tajomstvá lásky a vtedy spoznáva, čo preňho znamená jeho milovaná ruža. Pomôže nájsť letcovi studňu, a keď sa tomu podarí opraviť pokazený motor, princ opúšťa Zem Dá sa uštipnúť žltému hadovi, aby sa cestou smrti vrátil na svoju planétu k milovanej ruži. Autor zobrazuje svet pomocou detských očí, proti svetu racionalizmu, materializmu stavia priateľstvo, družnosť, lásku. Využíva pritom kontrasty život - smrť, oáza – púšť, priateľstvo – osamelosť. Knihu doplnil vlastnými ilustráciami. Jeho ďalšie diela nedosahujú úroveň predchádzajúcich diel.
Próza A. de Saint - Exupéryho predstavuje výzvu k ľustvu, aby zachovalo našu krásnu planétu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Antoine de Saint-Exupéry životopis SOŠ 2.9724 173 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.