referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Ernest Hemingway životopis
Dátum pridania: 24.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: yulka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 695
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Ernest Hemingway

- narodil sa 21.7.1899 v Oak Parku (Illinois, USA)
- zomrel 2.7.1961 v Ketchume (Sun Valley, Idaho). - Jeho otec bol lekár a vypestoval v Hemingwayovi lásku k prírode
- Po skončení strednej školy robil ako novinár a neskôr išiel do Európy, aby sa zúčastnil 1. svetovej vojny. Ostal bývať v Paríži a v roku 1921 sa oženil s Hadley Richardsovou.
- Svoje prvé dielo vydal v roku 1924 v Paríži, a to pod názvom Tri poviedky a desať básní. Ďalšia bola zbierka drobných próz V našom čase. Po vydaní tejto zbierky sa rozhodol venovať sa iba literatúre. - Jeho prvý román bol v roku 1926 Jarné riavy a vzápätí vydal tiež román, a to Slnko aj vychádza. - V roku 1927 sa rozviedol s manželkou a oženil sa s Pauline Pfeifferovou. Následne vydal zbierku poviedok Muži bez žien a potom jeden z jeho najznámejších románov Zbohom zbraniam.
- Mal rád odvážne športy, ako sú napríklad býčie zápasy, čo ho inšpirovalo k vydaniu knihy Smrť popoludní. - Ďalším jeho dielom bola zbierka poviedok Víťaz nič nezíska. Po vydaní tejto zbierky začal cestovať po Afrike, ktorá ho asi tak veľmi očarila, že vydal diela Zelené pahorky Afriky a Snehy Kilimandžára. - Taktiež napísal prózu Krátky šťastný život Francisa Macombera. Po vypuknutí Španielskej občianskej vojny išiel do tejto krajiny nakrútiť o udalosti dva filmy. Vojna ho neprinútila ani k dočasnému zastaveniu písania kníh. V tom čase vydal román Mať a nemať a zbierku poviedok Piata kolóna a prvých 49 poviedok.
- Po skončení vojny využil to, čo videl, pri písaní ďalších diel, ako sú O amerických mŕtvych v Španielsku a Komu zvonia do hrobu. - V roku 1940 sa Hemingway usadil na Kube, rozviedol sa s manželkou a oženil sa s Marthou Gelhornovou. Toto manželstvo netrvalo veľmi dlho. - V Londýne sa zoznámil s novinárkou Mary Welshovou, s ktorou sa v roku 1946 oženil. Zase sa začal venovať tvorbe. Vydal román Cez rieku a do lesa. - Jeho najznámejšie dielo Starec a more, vydané v roku 1952, mu prinieslo o dva roky neskôr Nobelovu cenu. - Po jeho smrti boli vydané ešte dve jeho knihy Pohyblivý sviatok a Ostrovy v prúde.
- Hemingway sa nemohol vyrovnať so starobou, čo ho priviedlo až k neustálemu opakovaniu pokusov o spáchanie samovraždy. To sa mu podarilo až na trinásty krát.
V románe Cez rieku a pod stromy (Across the River and into the Trees), vydanom v roku 1950, opisuje Hemingway svoj vlastný život, v ktorom jeho postava je nahradená americkým plukovníkom Cantwellom, ktorý je ťažko chorý.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ernest Hemingway životopis SOŠ 2.9458 241 slov
Ernest Hemingway životopis SOŠ 2.9779 683 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.