Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Jožo Nižnánsky Čachtická pani

Čachtická pani
Jožo NIŽNÁNSKY

Príbeh sa začína na čachtickej fare u farára Jána Ponicea, ktorého navštívi tajomný hosť, Ján Kalina. Pred štyrmi rokmi odišiel študovať do Wittenbergu a teraz sa vracia aj napriek vypísanej odmene na jeho hlavu. Zisťuje, že pred troma dňami mu bez stopy zmizla sestra. Podozrieva vrchnosť, ale Ján Poniceus mu radí mlčať, pretože len nedávno bolo potlačené Dóžovo povstanie a každého podozrivého pokladajú za vzbúrenca. Pokým Ján Kalina rozpráva farárovi o svojich študentských rokoch a ten ho oboznamuje so situáciou v Čachticiach, vtrhne dovnútra nahé, utrýznené dievča, ktoré má z líc vytrhnuté kusy mäsa, rozdriapanú hruď a vzápätí umiera. Na faru sa pokúšajú vtrhnúť pandúri na čele s Fickom, najvernejším sluhom čachtickej panej, no Ján Kalina využíva zmätok a uteká na Fickovom koni. Po tom, ako sa striasol prenasledovateľov uteká navštíviť svoju matku pri ktorej stretáva nádhernú dievčinu - Marišu Šútovskú. Dlho sa so svojho stretnutia netešia, pretože ich opäť vystopuje všadeprítomný Ficko. Kalinu v poslednej chvíli zachráni zbojnícka družina na čele s obrovským a urasteným kapitánom, v ktorom Ján Kalina spoznáva svojho dávneho priateľa Adama Drozda a s radosťou sa pridá k jeho družine.
Pavel Lederer, priateľ Jána Kalinu zo štúdii sa vracia taktiež domov, do Nového Mesta za svojou milou, Barborou Repášovou. Na jeho veľký žiaľ sa však Barbora vydala kým on bol preč za alkoholika a sadistu. Pavel je na smrť unavený a zronený a nevie čo bude ďalej.
V tom istom čase Alžbeta Báthoryová trestá hajdúchov za neúspešné zlapanie Jána Kalinu. Zúri ako besná a šľahá ich bičom hlava - nehlava. Utišuje ju iba pohľad na dobitého Ficka a vybuchne v neskrotný smiech ale vzápätí jej úsmev na tvári mrzne, pretože vidí vchádzať cez bránu pôvodcu Fickovho nešťastia - Andreja Drozda. Ten jej odovzdáva výhražný list od Jána Kalinu, v ktorom sa jej vyhráža otvoreným bojom. Andrej Drozd sa vzdáva dobrovoľne hajdúchom, ale hneď na to trhá povrazy, zosmiešňuje ju a uteká na zbožňovanom koni panej - Viharovi, ktorý ma pre Báthoryčku väčšiu cenu ako sto poddanských životov. Keď Andrej cvála cez les, stretáva mladú zemianku Eržiku Príborskú, a tak sa mu zapáči, že jej koňa daruje. Pani sa utápa v žiali a premýšľa nad starobou, jej najväčšou nepriateľkou, s ktorou môže bojovať len pomocou panenskej krvi, tak ako beštiálna Lukrezia Borgia.

Zrazu jej trápenie preruší zvonivý smiech jej netere - Eržiky Príborskej a tá jej oznamuje, že jej priviedla Vihara. Alžbeta Báthoryová Eržike z vďačnosti prezrádza tajomstvo jej života, ľúbostné dobrodružstvo s neznámym mužom pri Váhu a vďaka nemu počala dieťa. Na konci jej rozprávania vysvitne, že to dieťa je Eržika Príborská.
Pavel Lederer, keď sa spamätá zo zrady svojej milej, dostáva ponuku na zámočnícku prácu od neznámeho človeka a keďže je výborný majster v tomto odbore tak ponuku príjma. Dostáva sa do podzemia a z neznámeho sa vykľuje Ficko. Ten mu dá za úlohu opraviť železnú pannu na usmrcovanie mladých dievčat.Pavel pannu opraví len kvôli tomu, aby získal dôveru Ficka a mohol podávať správy zbojníkom.
Medzitým začali zbojníci konať. V hrobke pod čachtickým kostolom boli tajne pochované umučené devy ešte za časov predchodcu farára Jána Ponicea. Zbojníci v noci truhly vytiahli a odkryli veká tak, aby bolo vidieť kostry mladých dievčat. Na druhý deň Ján Poniceus našiel v jednej rakve list od svojho predchodcu, v ktorom obviňoval Alžbetu Báthoryovú z vraždy mladých dievčat a veľa ďalších beštiálnych činov. Hnev ľudí sa obrátil proti hradne panej, ale tá rozkázala polapať vśetkých zbojníkov. Pavel Lederer na posilnenie dôvery Čachtickej panej naoko zradí priateľa Jána Kalinu a vydá ho do rúk Fickovi. Skôr, ako ho stihnú popraviť, sú pandúri vylákaní na hon za zbojníkmi a stretnú sa s nimi v strašnej bitke, kde zachraňuje život odvážnemu Andrejovi Drozdovi Eržika Príborská po tom, ako prestrelí Fickovi ruku, ktorou sa snažil zastreliť Andreja. Eržika utiekla z domu za pomoci svojho brata Michala a takýmto spôsobom pomohla zbojíkom vyhrať túto bitku. Medzitým sa koná v Čachticiach porada pred popravou Jána Kalinu, na ktorej sa zúčastnila aj Alžbeta Báthoryová. Keď majú priviezť Kalinu, zistia, že žalár je prázdny. A k tomu všetkému ešte poraní hradnú pani zbojník Vavro, ktorý vyskočí z davu a štikne rozhorúčenými kliešťami Báthoryćku do stehna a ujde. Hradná pani je na konci svojich síl a svoju zlosť si vybíja na dvanástich ševkyňách za pomoci svojich troch verných služobníc - Ilony, Dory a Anny. Ani jedno z týchto mladých dievok neprežilo ich brutálne mučenie. To však nebolo všetko. Pani si chcela vyskúšať železnú pannu a to na Mariši Šútovskej, milej Jána Kalinu. V poslednom momente ju pred smrťou zachráni tajomný cudzinec a zamkýna pani v podzemí aj s troma starými slúžkami. Avšak po niekoľkých hodinách utrpenia ich vyslobodzuje všadeprítomný Ficko. Pani sa ihneď vyberie do Prešporku, kde chce požiadať o vojenskú pomoc na zásah proti zbojníkom.

Berie so sebou aj Eržiku, aby vyhodila zo srdca zbojníka Andreja Drozda. Zároveň však do Prešporka má namierené kastelán Čachtického hradu, Mikuláš Lošonský, aby sa mohol sťažovať u vrchnosti na brutálne činy svojej panej. Keďže je veľmi slabý a starý, musí ísť najskôr do Piešťan, kde mu liečivé bahno prinavráti bývalé sily.
Na zámku pokračuje život ďalej. Ficko sa chce pomstiť pandúrskemu kapitánovi Imrichovi Kenderessymu za pokoru, pretože ho ponížil pred Báthoryčkou a zaľúbil sa do tej istej dievčiny ako on , do sestry Jána Kalinu, Magdule Kalinovej.Tá bola schovaná a Pavel Lederer ju vyslobodil a priviedol ku zbojníkom .Kenderessyho uväzní v podzemí, ale oslobodzuje ho Lederer a Kenderessy sa pridáva ku zbojníkom. V Prešporku sa mala konať zábava u Esterházyovcov, kde sa má Eržika má stretnúť so svojím budúcim manželom - grófom Nyárym. Gróf je známy ako starý záletník a je nútený akceptovať sobáš so ženou z nižšieho stavu, pretože Báthoryčka má na neho kompromitujúce dokumenty o predaji dievčat tureckému pašovi. Na zábave Báthoryčka stretne tajomného muža, ktorý ju očaril vtedy pri Váhu - Juraja Závodského, ale ten o ňu nejaví záujem.
Báthoryčka sa vracia do Čachtíc s prísľubom vojska a so sľubom grófa Nyáryho, že si vezme Eržiku za ženu. Avšak na zámku ju čaká nemilé prekvapenie, Ficko otrávil Vihara, ale v poslednej chvíli to urobil tak, aby vyzeralo že travičom je oddaná služobníčka panej, Anna Darabulova. Na mieste ju zaškrtí.
10. mája 1610 prichádzajú do Čachtíc vojaci a ubytujú sa u prostých ľudí a vyjedajú ich.
Vtedy udalosti nabrali rýchly spád, Eržika sa mala čo najskôr vydať za grófa Nyáryho, ale v poslednej chvíli ju spred oltára uniesol jej milý, Andrej Drozd. Gróf Nyáry sa zmocnil usvedčujúceho dokumentu a zničil ho. Tak sa Báthoryčka dozvedela o dohode medzi zbojníkmi, Eržikou a Nyárym. Alžbeta chcela zastreliť Nyáryho, ale tomu zachránila život železná košeľa. Dá vyslobodiť zo žalára uväznené devy a potupí Báthoryovú, a to tak, že ju dá natiahnuť na dereš.
Svadba medzi Andrejom Drozdom a Eržikou Príborskou sa konala na zámku grófa Nyáryho. Vtedy sa dali do pohybu aj úrady a na Čachtický zámok zavítal palatín Juraj Thurzo aj so svojím tajomníkom Jurajom Závodským. Hradná pani bola na konci so silami, v jej duši sa odohrával veľký boj. Bola ponížená pred poddanými, ani krvavé kúpele nezaberali, až mastičkárka poradila kúpele v modrej - šľachtickej krvi. Chcela si upraviť svoju reputáciu na svadbe v o Veľkej Bytči, kde sa vydávala palatínova dcéra.

Ale tam ju úplne znemožnil a pokoril neznámy šľachtic, ktorý nebol nik iný ako zbojník Ján Kalina. Tu urobila osudovú chybu, otrávila víno palatínovi aj grófovi Nyárymu, ale Nyáry s tým počítal a varoval palatína. Alžbeta Báthoryova sa musela vo veľkej hanbe vrátiť do Čachtíc a tam naďalej tyranizovala ľud. Vojakom a hajdúchom a podarilo vďaka Fickovej ľsti zajať zbojníkov. Ale to už vypukla v Čachticiach vzbura. Zbojníkov oslobodili a zajali Ficka a posluhovačky panej. V Bytči sa konal súd a následne aj poprava. Dore Sentešovej a Ilone Jó odstrihli žeravými kliešťami prsty a nakoniec ich zaživa upálili. Ficka kvôli mladému veku iba sťali. Čachticku pani uväznili v jej vlastnom žalári, kde mučila svoje nevinné obete a onedlho zomrela bez svetla, bez potechy, celým svetom odvrhnutá a opustená.

Ján Kalina- mladík, ktorý sa stal zbojníkom kvôli neprávostiam, ktoré sa diali v jeho rodných Čachticiach. Bol chránencom Františka Nadásdyho, manžela Alžbety Báthoryovej. Po jeho smrti sa musel vrátiť z učenia a slúžiť u hradnej panej. Bol odvážny, silný telom aj duchom, nepoddajný.
Alžbeta Báthoryová- narodila sa r. 1560.Za svoje neľudské činy bola odsúdená a uväznená na vlastnom hrade kde aj skonala 28. augusta 1614. Podľa niektorých prameňov bola otrávená. Bola to podľa mňa psychicky labilná osoba, ktorá prehnane túžila po kráse, bola nevyrovnaná, trpela sklonmi k sadizmu.
Ján Poniceus- duchovný z Čachtíc, ktorý koncom r. 1610 verejne obžaloval Alžbetu Báthoryovú pred oktaválnym súdom. Bol to človek veľkých morálnych zásad, pustil sa do nerovného boja s vrchnosťou.
Ficko- najdúch s ohavným zovňajškom, prešiel tvrdým detstvom, keď sa mu posmievali pre jeho škaredú tvár, detstvo na ňom zanechalo stopy a stal sa tak prehnane násilnícky.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk