Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Stephenie Meyer

Stephenie Meyer

Stephenie Meyer (rodená Morganová, narodená 24. decembra 1973) je americká spisovateľka. Stephenie Meyer sa narodila v Hartforde, v štáte Connecticut Stephen a Candy Morganovým. Vyrástla vo Phoenixe, Arizona s piatimi súrodencami: Sethom, Emily, Jacobom, Paulom a Heidi. Vyštudovala strednú školu Chaparral High School v Scottsdale, Arizona a vysokú školu Brigham Young University v Provo, Utah, kde získala baklára slobodný umení v angličtine v roku 1995. Meyer, členka cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní, stretla jej manžela Christiana, prezývaného „Pancho“, keď vyrastala v Arizone a vydala sa zaňho v roku 1994. Majú spolu troch synov: Gabea, Setha a Eliho.

Stephenie Meyer rozpráva o svojom živote: Narodila som sa v Conecticute v roku 1973 počas tamojšieho krátkeho pobytu mojej rodiny, inak žijúcej na východe Spojených štátov. Keď mi boli štyri roky, usadili sme sa Phoenixu, kde som vyrastala so svojimi piatimi súrodencami, sestrami Emily a Heidi a bratmi Jacobom, Paulom a Sethom, a psom, ktorý dostal meno po naprosto nepsovitom zvieraťu: Orol. Na strednú školu som chodila do Scottsdale v Arizone. Bolo to také to miesto, kde každú chvíľu niekoľko dievčat prišlo s novým nosom a na pozemku študentov stálo Porche. (Oficiálne vyhlasujem, že ja mám svoj nos a auto som mala až v dvadsiatich rokoch.) Náš futbalový tým bol známy po celom štáte – mal najvyšší priemer GPA. Bol ocenený Štátnou Školskou cenou, ktorú som použila, aby som si zaplatila cestu na Brighamskú Univerzitu v meste Provo, štát Utah. Na zozname najviac spoločenských škôl v krajine. Sústredila som sa na angličtinu, ale viac na literatúru ako kreatívne písanie; predovšetkým preto, že som nepovažovala čítanie kníh za prácu.

Počas mojich vysokoškolských rokov som počula veľa hanlivých vtipov na budúcu kariéru „zameranú na angličtinu“. Svojho muža, Pancha (jeho pravé meno je Cristian, ale nikto mu tak nehovorí) som stretla keď mi boli štyri, ale k detským láskam sme nemali nikdy blízko. Vlastne, aj keď sme sa videli raz za týždeň v kostole, môžem si vybaviť príležitosť, že by sme sa viac než priateľsky pozdravili a zamávali si, alebo si dokonca vymenili pár slov. To tak tiež bolo to najlepšie, pretože keď sme sa dostali k výmene slov 16 rokov po našom prvom stretnutí, trvalo to iba deväť mesiacov od prvého „ahoj“ k svadbe. Sme manželia už desať a pol roka a máme tri krásne, geniálne, úžasné deti chlapcov ktorí často pripadajú ako keď sa roztrhne vrece s šimpanzmi. Gabovi je osem, Sethi ma päť a Elim sú tri.

Keď som začala so spisovateľkou, boli každý o dva roky mladší a keď sa pozerám späť, nemám tucha ako som mohla prežiť robiť toľko vecí na raz. Stmievanie je môj úplne prvý román, a je to strelená a ubehnutá skúsenosť už od začiatku. Práve teraz som hlboko zameraná na editovanie mojich dvoch kníh, pripravujem sa na moje prvé knižné turné, riešim päť rozdielnych intervalov na odvoze a vyzdvihnutí detí do školy a zo školy. Moji obľúbený autori sú : Orson Scott Card, Jane Austen, William Shakespere, Maeve Binchy, Charlotte Brontë, Daphne DuMaurier, L.M. Mongomery, Louisa May Alcott, Eva Ibbotson, William Goldman, Douglas Adams, Jonet Evanovich …. a zoznam pokračuje, ale myslím že toto sú tí najlepší.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk