Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Beethoven-životopis

Ludwig van Beethoven
Beethovenov životný príbeh je príbehom osobného víťaztva nad tragédiou i príbehom vrchovného hudobného úspechu. Žiaden skladateľ neovplivnil hudbu tak ako
tento zložitý a geniálny muž.
Antony Hopkins: Velikáni hudby

Ludwig von Beethoven sa narodil 17. decembra 1770 V Bonne v Nemecku. Otca mal tenoristu ktorý svojho syna nešetrne učil hudbe. Ako sedemročný bol natoľko vyspelý že sa mohol ukázať na verejnosti zo svojim talentom. Po tom to už išlo rýchle a musel byť na seba nesmierne hrdý keď bol vo významnom katalógu predstavený ako "Louis van Beethoven vek desať rokov."V roku 1787 sa vo viedenskom hudobnom centre zoznámil so Mozartom. Keď mu zomrel opíjajúci a otec nik necítil zármutok a jeho zamestnávateľ poznamenal " Znížia sa príjmi z predaja alkoholu." Potom musel Louis štyri roky živiť rodinu. Zoznámil sa aj z slávnym hudobníkom Haydnom na ktorého jeho talent zapôsobil a tak Beethoven navždy odišiel do viedne k nemu študovať. Tam sa naučil poriadne hrať na klavíri. Hral tak dobre že bol hrať v Berlíne a prahe. Potom zistil že sa mu sluch zhoršuje. Mnohých táto choroba priviedla k samovražde aj Beethoven o tom rozmýšľal. 6 októbra 1802 napísal svoj testament. V roku 1808 dokončil svoju piatu symfóniu. Potom v roku 1815 mu umrel brat a stal sa poručníkom jehodeväť ročného syna spolu z bratovou manželkou.V roku 1823 dokončil ôsmu symfóniu (Ódou na radosť od Schillera) keď bol už úplne hluchý.povedal že ju bude dirigovať sám hluchý ale nevedel že skutočný dirigent udávajúcin rytmus sedel mimo jeho dohľadu. Keď hudba skončila Beethoven to nevedel a ani nepočul búrlivý potlesk divákov ale jeden spevák ho chytil za plece a otočil ho aby videl vďačné ovácie.

27. marca 1827 okolo 17.45 za vyčínania búrky :
Beethovenove oči sa otvorili a on na niekoľko sekúnd zodvihol pravú pesť. V tvári mal vážny, hrozivý výraz. Keď jeho ruka klesla, napoly zatvoril oči... A potom ani jedno slovo ani jeden tep srdca.
Stephan von Breuning alebo Franz Schubert

Pochovali ho na cintoríne Wahring pri Viedni a bolo tam dvatsať tisíc smútiacich. Jeho pozostatky preniesli na hudobnícky cintorín vo Viedni.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk