referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
James Cook životopis
Dátum pridania: 17.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mivro
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 315
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
James COOK
Cestovateľ

Život: Považuje sa za jedného z najznámejších cestovateľov. Narodil sa v dedinke Marton (Yorkshire) v Anglicku 27.10.1728 ako jeden so siedmych detí. Základné vzdelanie získal v dedinskej škole a potom odišiel na výpomoc do susednej rybárskej dediny. Tu sa zamiloval do mora. Začínal ako plavčík a svojou usilovnosťou sa vypracoval na kapitána. Preslávil sa mnohými úspešnými plavbami. Jedna z výprav mala za cieľ sledovať Venušu, prechádzajúcu popred Slnko. Pozorovanie prebiehalo na ostrove Tahiti v r. 1768, ktorý mal aj preskúmať v čase anglicko-francúzskej vojny. Ďalšia cesta bola zasvätená hľadaniu Južnej zeme. Pri tejto ceste doplával James Cook k Novému Zélandu a Austrálii a dokázal, že austrálsky kontinent nie je spojený s Novou Guineou ako sa dovtedy predpokladalo. Keď preplával prielivom medzi Novou Guineou a Austráliou, dostal sa až do Indonézie. V ďalších výpravách pokračoval až v r. 1772. Jeho ďalšia expedícia mala za cieľ dozvedieť sa, čo najviac o Antarktíde, ale takmer stroskotal na ľadových kryhách a dostal sa iba po šesťdesiatu rovnobežku. Pri návrate na sever James Cook objavil Veľkonočný ostrov, ktorý je známy obrovskými sochami. Po zorganizovaní opätovnej výpravy k Novému Zélandu sa vydal na cestu po okolitých ostrovoch. Počas tejto cesty objavil Sandwichove ostrovy (Havajské ostrovy). Vytrvalo plával na sever až k Aljaške a späť na Havajské ostrovy, kde zažil vrelé prijatie. Po návrate na ostrovy z dôvodu nevyhnutnej opravy lode sa Cook stretol na svoje prekvapenie s odmietavým postojom. Jeden z domorodcov zabil Jamesa Cooka nožom v r.1779. Tým sa skončili objaviteľské výpravy skúseného moreplavca.

Objavené krajiny: Tahiti, Nový Zéland, Austrália, Nová Guinea, Indonézia, Veľkonočný ostrov, Havajské ostrovy, Aljaška, Nové Hebridy, Nová Kaledónia.

Zaujímavosť: James Cook dbal na výživu posádky a vďaka zásobám kyslej kapusty sa vyhol obávanému ochoreniu skorbut. Počas svojich ciest mapoval moria a venoval sa presnému vymeriavaniu pevniny. Po Cookovi sú nazvané ostrovy v Polynézii, prieliv medzi severným a južným ostrovom Nového Zélandu a hora na Novom Zélande.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.