referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Ján Kalinčiak životopis
Dátum pridania: 02.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 746
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Ján Kalinčiak
- Najvýznamnejší a najkritickejší prozaik štúrovskej generácie. - Jeho tvorba smerovala k realizmu
Život
- Narodil sa v Hornom záturčí(Martin)
- Matka pôvodom zemianka, mu v detste často rozpráalla o zemianských rodinách v Turci Ţ veľký vplyv na jeho tvorbu
- Študoval na Bratislavskom lýceum, aktivný člen spoločnsti českoslovanskej
- Písal poéziu, prózu, zaoberal sa literárnou kritikou aj s prekladmi. - Počas štúdií si získal meno najlepšieho poviekara
- Spor s Ľudovítom Štúrom Ţ nezdal sa mu dosť národne zanietený, kritizoval jeho ľúbostné city a neúčasť na povstaní.
- Neskôr sa opäť zblížili a bol Štúrovi oporou v posledných rokoch života. - V Martine redaktor a vydavateľ literárneho mesačníka OROL.
Historické povesti
- Nedominuje uňho národná tendencia (na rozdiel od prác súčasníkov, ale na historickom pozadí zobrazuje ľudské vášne a drámy.)
- Dobro nevíťazí nad zlom Ţ hynú rovnako postavy dobré aj zlé. - Ide o individuálny rozpor (konflikt) hrdinu (jednotlivca) so spoločnosťou medzi láskou a povinnosťou dodržaním prísahy a riešením osobných záujmov, láskou a vlasťou, srdcom a rozumom. - Striedajú sa v nich motíy ľudových fantastických povestí s historickými príbehmi, príbehmi lásky a vášni. - Zmysel života lásky človeka dominoval v povestiach Milkov hrob, Bratova ruka, Púť lásky.
o Nieje v pravom zmysle historickou prózou-okrem časového a priestorového umiestnenia(obdobie tureckých nájazdov do slovenských krajov) ostatné nemožno pokladať za historické. o Je to najromantickejšia povesť. o Znaky: silné citové vášne intrigy, nástrahy, individualizmus, tragický záver. o Zápletka je osnovaná na zápase dvoch mladých ľudí o lásku k tej istej žene. o Celý príbeh je drámou lásky, ktorej sú vystavené všetky tri hlavné postavy. - Touto povesťou výrazne vybočil zo štúrovskej schémy Ţ
o základným poslaním mládeže bolo zasvätiť život národným veciam a neohliadať sa po osobnom štastí. o Oslavuje lásku a jej miesto živote mladého človeka. Hlavné postavy sú výnimočný ľudia, individualisti (titanizmus)
o Povesť vyznieva ako jemná a súčasne vášnivá obrana lásky.
Mládenec slovenský
- Najužšie súvisý so štúrovskými ideálmi Ţ výrazna národno-buditeľská tématika. - Alegoria na štúrovskú družinu a jej problémy, polemizuje s názormi Štúra, ktorý zdôrazňoval, že je dôležité slúžiť len vlasti a tomu podradiť aj svoj osobný život Ján Kalinčiak dokazuje, že láska k žene nieje v rozpore s národnými záujmami.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ján Kalinčiak životopis SOŠ 2.9325 459 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.