referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022
Amerigo Vespucci životopis
Dátum pridania: 08.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: winona
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 644
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Amerigo Vespucci

Amerigo Vespucci sa narodil v marci 1451 vo Florencii v Taliansku ako jeden zo štyroch synov Elisabett a Stagia Vespucci a vyrastal vo veľkom sídle pri rieke. Vyučoval ho jeho strýko Giorgio Antonio, učiteľ veľkej časti florentskej šľachty, ktorý ho učil literatúru a Latinský jazyk. Neskôr sa Amerigo venoval geometrií, astronómii, fyzike a štúdiu vesmíru, v ktorých robil rýchly pokrok. Vynikal v matematike a jeho koníčkom bolo prekresľovanie máp. Jeho snom bolo cestovať a získať lepšiu predstavu o tom, ako vyzerá Zem. Amerigo strávil polovicu svojho života ako obchodník, pričom veril, že sa stane takým bohatým, aby mohol objavovať. V tomto čase Taliansko ešte nebola rozvinutá krajina, skladala sa z mnohých častí - provincií, ktoré mali samosprávu a hľadali peniaze pre vlastný prospech a nie pre rozvoj štátu. Vo Florencii, kde sa narodil Amerigo bola provincia riadená mocnou rodinou rodu Medici. V rokoch 1478-1780 pracoval pre ambasádu v Paríži pre svojho príbuzného, Guida Antonia Vespucciho , ambasádora Florencie, ktorý bol v službách Ľudovíta XI. V roku 1483, po smrti jeho otca sa stal správcom v dome Lorenza di Pierfrancesco de' Medici, kde si získal dôveru i obľubu u jeho synov a tak neskôr Amerigo pracoval pre túto rodinu a pomáhal im riadiť provinciu.
V roku 1492 Amerigo opustil Florenciu a odišiel do Seville v Španielsku. Vo svojich štyridsiatych rokoch sa Vespucci stal riaditeľom námornej spoločnosti, ktorá dodávala lode a náradie pre dlhé plavby, napríklad aj pre tretiu a štvrtú Kolumbovu výpravu.
Dostal prvú príležitosť podniknúť dlhšiu plavbu, čo mu spôsobilo radosť, pretože po objavovaní nových svetov túžil už oddávna a tato túžba bola ešte zvýšená Columbovými úspechmi. S nadšením sa zapojil do európskej snahy nájsť cestu do Ázie smerom na západ. Vďaka tomu, že dostal tri lode od Ferdinanda Kastílskeho, mohol podstúpiť svoju prvú plavbu. Vyplával 10. mája 1497. Predpokladá sa, že počas tejto plavby sa mu podarilo preskúmať Mexický záliv a USA až po záliv Svätého Lawrenca. Z tejto plavby však nie je veľa dôkazov o ich ceste. Vrátil sa 15. októbra 1498 a pristal v Cadize. V roku 1499 podnikol Vespucci druhu plavbu spolu s Alfonsom de Ojeda ako kapitánom. Smerovali na ostrovy Cape Verde, prekročili rovník a pristáli pravdepodobne niekde v blízkosti Aracati, na pobreží Brazílie. Tato cesta sa pokladá za prvú plánovanú cestu do Nového Sveta.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.