referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratko
Streda, 29. novembra 2023
Karol I. Veľký životopis
Dátum pridania: 19.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 462
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Karol Velký-vzor stredovekého panovníka

Karol I. Veľký sa stal najslávnejším panovníkom v dejinách stredovekej Európy. V čase svojej smrti ovládal územie zahrňujúce dnešné Francúzsko /s výnimkou Bretónska/, Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko, západnú časť Nemecka, väčšinu Talianska, Korziku, Baleáry a severovýchodné Španielsko. Moc takého rozsahu bola predmetom obdivu jeho súčasníkov i nasledujúcich generácií a zároveň zvečnila slávu Karola Veľkého.

OBHAJCA VIERY
Karolova zbožnosť a jeho predstava o kráľovských povinnostiach viedli k tesnému prepojeniu cirkvi a štátu. Tento stredoveký monarcha si dal za úlohu chrániť svätú cirkev pred pohanmi a neveriacimi a zároveň ju chcel upevniť z vnútra dobrou znalosťou viery. Ochrana viery a význam vzdelania sa stali hlavnými predmetmi záujmu jeho vlády. Neskorší európski králi videli v Karolovi Veľkom dokonalý príklad kresťanského panovníka, ktorý vládne kresťanskej ríši.
Karol I. Veľký sa narodil okolo roku 742. Po smrti svojho otca Pipina III. Mladšieho roku 768 si Karol a jeho brat Karolman rozdelili medzi seba Franské kráľovstvo. Jediným franským vladárom sa Karol stal po smrti Karolmana roku 771. Karol napadol a podrobil si Taliansko a Bavorsko , ale vojenská výprava do moslimského Španielska sa nestretla s veľkým úspechom. Napriek tomu sa Vďaka svojmu vojnovému úsiliu namierenému proti neveriacim stal v neskorších storočiach vzorom pre križiakov. Medzi jeho najhrozivejších protivníkov patrili Sasi v severovýchodnom Nemecku, ktorí sa chopili príležitosti a využili Karolovu častú a dlhú neprítomnosť na opätovné získanie slobody. V christianizácii /pokresťovaní/ dosiahol Karol Veľký významnejší pokrok až vtedy, keď prešiel k politike krviprelievania a násilného obracania na vieru.
Vláda Karola Veľkého bola obdobím kultúrneho obrodenia. Cisár nariadil, aby diecézy a kláš-tory ponúkali možnosť štúdia literatúry tým, ktorí prejavia talent na učenie. Sám bol vášnivým čitateľom a obľuboval diskusie o klasických dielach, matematike, astronómii a teológii. Založil aj školu, v ktorej zamestnal mnoho najvzdelanejších učencov tých čias vrátane írskeho vzdelanca Alkuina z Yorku. Dvor Karola Veľkého však nebol zasvätený výhradne intelektuál-nemu úsiliu. Franský panovník mal rád poľovačky a hostiny – a roku 790 si dal postaviť nádherný palác v Aachene.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Karol I. Veľký životopis SOŠ 2.9645 702 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.