referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Salvador Dalí životopis
Dátum pridania: 27.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: terka40
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 205
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
· 1904- Dňa 11. mája sa v Figuerasu ( Gerona ) narodil Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Doménech. Otcom bol notár Salvador Dalí i Cusí, matkou jeho manželka Felipa Doménechová.
· 1910- Maľuje svoj prvý obraz, krajinku, ktorú sám neskôr charakterizoval ako „dieťa na prechádzke v daždi lastovičiek“.
· 1912- Začína chodiť do školy. Za učiteľa má Estebana Traitera, starého výstredného pedagóga na jednej laickej škole vo Figuerasu.
· 1913- Objavuje dramatickú krajinu okolo Cadaquésu a poznáva ľudové názvy všetkých najvýznačnejších skalísk: Cap de lleó ( Levia hlava ), Aguila ( Orol ), Enclusa (Nákova)
· 1914- Stáva sa žiakom v škole Bratsva kresťanského učenia. Je na rekreácii v Cadaquésu, v dome rodiny Pichotových, a objavuje v tomto kultivovanom prostredí impresionistické obrazy, ktoré v Paríži namaľoval jeden z členov rodiny, Ramón Pichot. Z doby tohto jeho pobytu v rodine Pichotových, spriatelenými s mnohými umelcami, sa zachoval obraz s názvom Choré dieťa. Salvador na ňom vyobrazil sám seba, pri stole s fľašou sirupu, ktorú musel pravidelne užívať a v pozadí niekoľko bárok brázdiacich morskú hladinu, podanú pointilistickou technikou. V olejoch a leptoch, ktoré videl u Pichotových nachádza tiež inšpiráciu k ďalšiemu obrazu, z bielych a hrdzavých tónov na starých dvorných vrátkach, do ktorých ešte za vlhka vtlačil stonky tráv a telíčka hmyzu.. · 1915- Navštevuje radovú strednú školu maristov vo Figueras. · 1916- Tu sa ho ujíma prof. Núňez, nositeľ Rímskej ceny v odbore grafiky, pod ktorého vedením sa na dielach Rembrandta poučil o účinkoch šerosvitu.
· 1917- Maľuje žánrové obrázky, niekoľko portrétov a ďalšie oleje s vtlačenými kameňmi, vedení už vtedy snahou, od ktorej ani neskôr v živote neustúpil, vyjadriť v obraze 3 rozmer.
· 1918- Zaujíma sa o dielo Mariana Fortunyho, o kubizme, filozofiu Immanuela Kanta a o „mysticizmus“ Juana Grise. Spolu s ďalšími miestnymi umelcami vystavuje v Figuerasu niekoľko olejov a nachádza priaznivý ohlas u kritiky. Dostáva zákazku na plagát Trhy a slávnosti sv. Kríža v meste Figueras.
· 1919- S niekoľkými priateľmi vydáva umelecký časopis Štúdium. Z tejto doby pochádza aj jeho kvas a lepenec, zbierka Dvaja cigáni (zbierka:A.R.Morse, Cleveland, Ohio).
· 1920- V januári mu zomiera matka doňa Felipa Domenéchová.
· 1921- Vo svojich sedemnástich rokoch je prijatý na špeciálnu školu maliarstva, sochárstva a grafiky pri Škole krásnych umení San Fernando v Madride.Vo študentskom okruhu nachádza nových známych.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Salvador Dalí životopis SOŠ 2.9565 703 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.