referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Nedeľa, 27. novembra 2022
Fryderyk Chopin životopis
Dátum pridania: 30.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: petrasofia
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 767
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Fryderyk Chopin


Poľský skladateľ a klavirista, predstaviteľ raného romantizmu, tvorca poľskej národnej hudby Fryderyk Chopin sa narodil v poľskom mestečku Želazowa Wola v roku 1810.
Jeho otec Mikuláš Chopin pochádzal z Francúzska. Do Poľska prišiel koncom 18. storočia a oženil sa s Poľkou. Fryderyk vyrastal vo Varšave, kde jeho otec bol profesorom na lýceu a zároveň viedol penzionát pre študenov. Jeho matka, veľmi jemná, inteligentná a ušľachtilá žena, mu poskytla naozaj vynikajúcu výchovu.
Mladý Chopin žil v šťastnom a pokojnom rodinnom prostredí, naučil sa vyberane správať, hovoril výborne po francúzsky i po poľsky. Jeho rodičia sa postarali o to, aby sa rozvinulo jeho umelecké cítenie. Hudba, pre ktorú mal mimoriadne predpoklady sa stala dôležitou náplňou jeho života. Usilovne a rád hral na klavíri, neuveriteľne rýchlo sa stal virtuózom klavírnej hry. Zároveň začal hudobne tvoriť. Keď mal 7 rokov, vyšla jeho prvá skladba Polonéza g mol. Osemročný po prvý raz verejne koncertoval a udivil poslucháčov prostým, očarujúcim pôvabom. Udivoval klavírnym umením náročné varšavské obecenstvo, dokonca ho pozvali na hudobný večierok aj do cárskej rodiny.
Nesmierny význam pre mladého Chopina mali jeho prázdninové cesty na vidiek. Tu spoznával život poľského ľudu, obdivoval krásnu prírodu i svojrázne ľudové zvyky. Pod vplyvom týchto prázdninových pobytov i pod citlivým vedením rodičov sa stal Fryderyk Chopin zapáleným poľským vlastencom.
Hudobné schopnosti si prehĺbil štúdiom na konzervatóriu u profesora Elsnera. Bol to veľmi rozhľadený hudobník a podporovateľ súčastnej tvorby. Pod jeho vplyvom a múdrym vedením sa mladíkov génius rýchlo prejavil. Mnoho písal a súčastne hral na klavíri, no už vtedy ho prenasledovalo podozrenie, že si ho ľudia väčšmi vážia ako klaviristu než skladateľa. To bola jeho tajná bolesť.
Po absolvovaní konzervatória sa ako zrelý umelec vydal na prvú koncertnú cestu. Cestoval cez Krakov do Viedne. Očaroval svojou hrou a vystupovaním v šľachtických palácoch a širokú verejnosť oslnil na dvoch koncertoch.
Spokojný sa vracal cez Prahu, Drážďany a Vratislav domov.
Vtedy sa už v Poľsku pripravovala revolúcia.
Poľskí vlastenci chceli vybojovať politickú slobodu, chceli sa vymaniť spod cárskej nadvlády. Aj mladý Chopin sa zapojil do hnutia poľských revolucionárov – myšlienky o oslobodení Poľska vyjadril vo svojej hudbe.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Robert Ainsley- Encyklopédia vážnej hudby, Kniha pre mladých hudobníkov, Prvé stretnutie s hudbou, Svetoznámi skladatelia
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.