referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Štvrtok, 8. decembra 2022
Ľudovít Kubáni životopis
Dátum pridania: 03.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Eset
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 286
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Narodil sa v Záhoranoch v rodine učiteľa. Študoval v Levoči, kde sa zapojil do činnosti Jednoty mládeže slovenskej. Pobyt medzi štúrovcami mal na neho veľký vplyv. Prispieval do rôznych časopisov a redigoval časopis Hronka. V jeho tvorbe sa odráža ťažké sociálne postavenie. Tragicky zomrel v Rimavskom Brezove. Bol básnikom, prozaikom, kritikom, žurnalistom, prekladateľom.
POÉZIA:
- Slzy osudu a Sahara
- Epos z poľských dejín Radzilowillovna, kráľovná poľská: poľský kráľovič Žigmund August chcel spojiť Litvu s Poľskom a uvolniť poddanské jarmo ženbou s Litovčankou Barborou Radziwillovnou. Jej láska sa končí tragicky, pretože kráľovičova matka Barboru otrávila.
PRÓZA:
- Hlad a láska, Suplikant, Čierne a biele šaty, Pseudo - Zamojski, Emigranti
- poviedka z učiteľského prostredia Mendík: je sirota, ktorá trpí vrtochmi rechtora, jeho panovačnej manželky a rozmaznaného syna. Rechtorova dcéra Sidónia sa zamiluje do evanjelického kaplána Trnovského. Rechtorova žena chce zabezpečiť dcéru výdajom za bohatého, ale primitívneho, odpudzujúceho mäsiara Volovca. Nútenému sobášu Sidónie s Volovcom zabránila náhoda. Z úlohy ženícha sa dostáva Volovec do úlohy zlodeja v dome nevesty. Mendík odhalí zlodeja a dopomôže k šťastiu Sidónie a Trnovského. Pani rechtorka vyšla na posmech. Kaplán sa postaral o lepší osud mendíka a Volovec po návrate z väzenia sa rozhodol nikdy sa neoženiť. - nedokončený historický román Valgatha: zobrazuje boj jiskrovcov na Slovensku proti Huňadiho uhorským vojskám. Ústrednou postavou je Valgatha, veliteľ Jiskrovej pevnosti Driečany. Proti táboru jiskrovcov stojí tábor Huňadiho. On a jeho syn Ladislav sú predstaviteľmi sily. V centre konfliktu je Valgathova dcéra Milica, kňaz Brožko, rytier Krask, Ladislav Huňadi. Milica sa stáva nástrojom plánov Brožka na zmierenie Jiskru a Huňadiho. Gróf Cilky, zástupca cisára Fridricha, chce zničiť Maďarov, Čechov i Slovákov a rozšíriť moc cisára na celé Uhorsko. Romantická láska Milice a Ladislava stroskotala na rytierskej cti, povinnosti a zámeroch nepriateľa.
 
Podobné referáty
Ľudovít Kubáni životopis SOŠ 2.9751 287 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.