referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Utorok, 24. mája 2022
Gustáv Kazimír Zechenter-Laskomenský životopis
Dátum pridania: 03.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Eset
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 245
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Pochádzal z Banskej Bystrice, neštudoval v kruhu štúrovskej mládeže, preto nepodľahol romantizmu. Ako lekár pôsobil na viacerých miestach, naposledy v Kremnici.
TVORBA:
Jeho diela ovplyvnili udalosti revolúcie roku 1848, vlastné zážitky a cestovanie. Napísal cestopisy Zo Slovenska do Ríma, Zo Slovenska do Itálie, Zo Slovenska do Carihradu - opisuje vlastné príhody, ale i dejiny jednotlivých miest.
Podobne ladené sú i dojmy z výletov: Výlet do Tatier, Priechod cez Čertovicu, Z Turčianskych Teplíc do Trenčianska - žartopisné príhody. Jeho literárna činnosť je úzko spojená s humoristickým časopisom Černokňažník, v ňom a neskôr v Národných novinách uverejňoval satirické Listy Štefana Ďura Pinku - ironizoval v nich zahraničnú i vnútornú politiku Rakúsko-Uhorska. Humorne ladené príbehy sú autobiografické - Radvanský jarmok, Študentský majáles, Cestovanie na vakácie.
Záľubou poľovaní podnietila napísanie 2 diel: Poľovačka na medveďov, Lipovnianska Maša (huť) s podtitulom Rozprávka zo života ľudu slovenského - dej sa začína láskou medzi Aničkou Dymákovou, vnučkou majiteľa huty a Jankom Dubcom. O Aničke sa však uchádza vrah Ravasy, ktorý sa snaží odstrániť Janka. Omylom však zapríčinil smrť obchodníkovi. Dej sa končí svadbou Aničky a Janka. V koncepcii deja je autor romantikom, v kresbe prírody, v opise života železiarskych robotníkov a v scénach poľovačky je realistom. Význam novely je v tom, že prvý krát v slovenskej literatúre bola opísaná sociálna problematika železiarskeho robotníka.
Najväčším dielom je Vlastný životopis, ktorý vychádza po jeho smrti v Slovenských pohľadoch a knižne vyšiel pod názvom Päťdesiat rokov slovenského života - dielo je dokumentárne, sú to kronikárske záznamy vo forme denníka, písané vecne a vtipne.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.