referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Jonáš Záborský životopis
Dátum pridania: 03.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Eset
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 345
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Narodil sa v Záborí, v turčianskej zemianskej dedine. Študoval teológiu v Prešove. Počas štúdia filozofie v Halle sa zoznámil s Ľ. Štúrom, s ktorým sa nezhodol v názoroch na úlohu zemianstva u nás. V Rankovciach nastáva v jeho živote vážny obrat. Po požiari fary a kostola mal existenčné problémy. Pod tlakom nepriaznivých okolností prestúpil do katolíckej cirkvi. Stal sa kaplánom na nemeckej fare. Znechutený nedorozumeniami sa utiahol na biednu faru v Župčanoch, kde pôsobil až do smrti.
TVORBA:
- prvá zbierka básní - Bájky
- podľa antických vzorov písal bájky, ódy, epigramy, básne.
- náboženský epos Vstúpenie Krista do raja (publikovaná bola len časť Vstúpenie Krista do pekiel)
HISTORICKÉ DRÁMY:
a) drámy z Veľkej Moravy a slovensko-uhorských dejín - Bitka pri Rozhanovciach
b) hry zo srbsko-uhorských dejín - Chorvátska Helena, Stroskotanie Srbska
c) deväť drám z rusko-poľských dejín - Lžedimitriady čili Búrka lžedimitrijovské v Rusku
- veselohra Najdúch: dej sa odohráva okolo nemanželského dieťaťa mladého zemana a statkára Gejzu Kobozyho a zvedenej sedliackej dievčiny Maňuše Rajkovičovej, ktorá ho prinesie na panský dvor. Gejza ju dá zatvoriť, aby mlčala. Ľud sa o tom dozvie a chce sa pomstiť. Dieťa nakoniec ostáva u Gejzy. Ďalšiu časť deja tvoria zápletky okolo volieb slúžneho. Chce ich vyhrať Gejza, ale potrebuje peniaze. Usiluje sa získať Ľudmilu, dcéru bohatej statkárky, ale tá ho odmieta a dá ruku Jablonkaymu, ktorý nakoniec voľby vyhrá.
- poviedka zo životných skúseností Panslavistický farár - hlavná postava je farár Žarnovič, ktorý je často v rozpore so svojím okolím.
- fantastická hrdinská báseň Faustiáda: Faust sa vyberie do Kocúrkova, no najprv sa zastaví v nebi, očistci a pekle. Faust prišiel do Kocúrkova poraziť obra Puchora (symbolizuje Bachov absolutizmus), oslepí ho a oslobodil stáda z chlievov, načo Puchor od zlosti skamenel.
- rozsiahla próza Dva dni v Chujave:
- Deň škaredý: zobrazuje zapadnutú obec Chujava, kde sú domy na spadnutie a ľudia hľadajú útechu v alkohole. Ľud nezdiera len vrchnosť, ale aj 4 krčmári a 2 statkári. Dedinčania musia zaplatiť pokutu a tí, čo sa búria sú palicovaní.
- Deň pekný: do dediny prišiel za farára ľudomil Rastic, spojil sa s úradníkom Rozumovským, advokátom Stupnickým a učiteľom Semenákom - postavil detskú opatrovňu, školu, spoločnú sýpku.
 
Podobné referáty
Jonáš Záborský životopis SOŠ 2.9515 576 slov
Jonáš Záborský životopis SOŠ 2.9994 329 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.