referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tatiana
Streda, 1. februára 2023
Gaius Julius Cézar životopis
Dátum pridania: 25.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ervin
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 515
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Gaius Julius Caesar – (45-44 p.n.l.) - prvý neoficiálny rímsky cisár. Pri svojej vláde sa opieral o vojsko.
Bol tiež politik , spisovateľ a rečník. Z rodinnej tradície patril k populárom , ale pochádzal zo staropatrícijského rodu. Keďže optimáti a populári práve medzi sebou bojovali Sulla ho chcel dať zavraždiť. Až na príhovor jeho vplyvných príbuzných ho Sulla nechal na pokoji. Pri tejto príležitosti údajne prehlásil: „Doprajem vám víťazstvo a nech je po vašom , ale vedzte, že ten, po koho záchrane tak usilovne túžite, časom , pripraví skazu. Veď v Caesarovi je skrytých mnoho Mariov!“ Najhoršie pre Sullu bolo, že sa Caesar oženil s Corneliou, ktorá bola dcérou Cinna, významného predstaviteľa populárov. Chcel, aby sa rozviedli, ale Caesar odmietol a ušiel z Ríma .

Počiatky kariéry
Ako 19 ročný sa pripojil k východným légiám a bojoval proti Mothridatovi a pirátom.
Pláva do Bithýnie ku kráľovi Níkodémovi. (Tu má pôvod podozrenie, že s ním mal homosexuálne styky.)
Na ostrove Farmakúzy ho zajali piráti a žiadali od neho výkupné on sa smial a ponúkol im trojnásobok. Poslal svojich ľudí do okolitých miest aby zohnali peniaze. Na ostrove rozkazoval a vôbec si nechcel pripustiť , že je ich zajatcom. Hral sa a cvičil s nimi. Skladal básne a príhovory a piráti sa stali jeho nedobrovoľnými poslucháčmi. Keď ho nepočúvali vyhrážal sa im že ich dá ukrižovať. Piráti sa iba smiali. Keď zaplatil výkupné a pustili ho , prenasledoval ich a dal ich naozaj ukrižovať.
Neskôr odišiel na ostrov Rhodos , aby sa zdokonalil v rečníckom umení pre ktoré mal veľký talent.

Politická kariéra
Robil všetko pre to aby si získal široké vrstvy ľudí .(súdne obhajoby , hostiny, prejavy na pohreboch ...) Veľmi rýchlo stúpa a dostáva sa na vrchol kariéry. V roku 59 sa stal konzulom. Stal sa zakladateľom prvých novín na svete. Denná správa o jednaní v senáte.
Podľa rímskej tradície mal konzul, ktorému vypršalo volebné obdobie, nárok na správu niektorej provincie. Caesar si vybral Galiu. Slobodná, Rímom ešte nepodrobená Galia v tej dobe predstavovala časť Francúzska., Belgicka, časť Holandska, Švajčiarska a Nemecka na západ od Rýnu.

Cézarova smrť
Caesar ako by bol tušil, že mu zostáva málo času. Hnal sa nielen za slávou ale aj za novými činmi. Stále mu však nestačilo čo už dosiahol a snažil sa o nové úspechy. Osudným sa mu stal pobyt v Egypte. Učarovala mu Kleopatra a tiež kráľovský trón.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.