referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matúš
Utorok, 21. septembra 2021
Jozef Murgaš životopis
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: music
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 476
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
SLOVENSKÝ LEONARDO DA VINCI .


Takto bol vo svojej dobe označovaný muž ,ktorý bol maliarom, politikom, organizátorom, zberateľom a vynálezcom svetového významu. .
Reverend Jozef Murgaš sa narodil roku 1864 v Tajove .Už ako žiak vynikal bystrosťou umu a zručnosťou rúk so sklonom k maliarstvu. Študoval v kňazskom seminári v Ostrihome a B.Bystrici, kde sa s mimoriadnou intezitou venoval štúdiu elektrotechniky a potajomky kreslil. Tento talent postrehol aj významný slovenský maliar Dominik Skutecký, ktorý ho nabádal študovať maliarstvo. Tak aj urobil. V Budapešti a v Mníchove sa jeho talent rozvinul do oblasti sakrálneho maliarstva, s obľubou však maľoval aj slovenské krajinky a slovenské historické osobnosti.
Po návrate pôsobil ako kaplán v Chrenovci, Slov.Lupči, Dubovej a v Lopeji. Počas pôsobenia v našej obci v rokoch 1894 -96 namaľoval aj veľký sakrálny obraz sv.Juraja, ktorý je dodnes umiestený na hlavnom oltári.
Jozef Murgaš patril medzi zriedkavo vzdelaných Slovákov. Ťažko znášal prenasledovanie, urážky a osočovanie zo strany Maďarov a preto sa rozhodol emigrovať do Ameriky. Aj tu v baníckom mestečku Wilker - Barre v Pensylvánii venoval všetky svoje sily pre svoj národ. Staral sa o našich vysťahovalcov, ako miestny farár vybudoval nový kostol, knižnicu, školu, telocvičňu a športové ihriská, ktoré doposiaľ slúžia pre amerických Slovákov. Jeho pôsobnosť siahala aj do sociálnej sféry farníkov. Stál pevne na ich strane, keď sa domáhali zlepšenia podmienok v baniach a podporoval tých, ktorí sa ocitli v biede.
Bol zakladajúcim členom Slovenskej ligy v Amerike, ktorá sformovala memorandum odsudzujúce maďarskú vládu držiacu v porobe Slovákov. Ako predseda Slovenskej národnej rady v Amerike organizoval zbierku podporujúcu vznik Česko - Slovenskej republiky. V roku 1918 spolupodpisuje Pitsburskú dohodu , kde zástupcovia Čechov /Masaryk a iní/ a Slovákov /Štefánik a iní/ sa zaviazali vytvoriť spoločný štát .
Usilovne pracoval aj na iných činnostiach. Jeho zbierka motýľov mala deväť tisíc exemplárov z rôznych kútov sveta. Dva z nich sú aj dnes na výstave v Tajove. Na fare si zriadil elektrotechnické laboratórium, študoval fyziku, elektrotechniku, rádiotelegrafiu a veľa experimentoval. Potrebné financie získaval prevažne maľovaním obrazov. V oblasti bezdrôtovej telegrafie získal v USA 12 patentov. Bol najúspešnejším slovenským vynálezcom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Jozef Murgaš životopis SOŠ 2.9838 474 slov
Jozef Murgaš životopis SOŠ 2.9592 1209 slov
Jozef Murgaš životopis SOŠ 2.9847 702 slov
Jozef Murgaš životopis SOŠ 2.9608 1021 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.