referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Martin Benka životopis a tvorba
Dátum pridania: 04.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Urickova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 713
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 16m 0s
Pomalé čítanie: 24m 0s
 
Nemal som veľa času
na užívanie života...
Sám som pri práci,
pri tvorení prežil najkrajšie
nenahraditeľné chvíle.


Osobnosť Martina Benku je slovenskej verejnosti dostatočne známa. Bol to človek uzavretý a „veľmi zložitý, skoro tajomný“.

Martin Benka sa na rodil 21.9.1888 v Kiripolci (dnes Kostolište) pri Malackách. Otec Jozef Benka ako tesár a príležitostný robotník mal čo robiť spolu s matkou, aby uživil v ťažkých časoch šestoro detí, z ktorých bol Martin najmladší. Nielen otcove a matkine zárobky boli slabé, ale aj bývanie bolo chudobné. Hmotný nedostatok, neustály zápas o to najpotrebnejšie sprevádzal Martinových rodičov celý život. Jeho kresliarske schopnosti sa začali u neho rozvíjať už v detstve. V ľudovej škole sa jeho záujem o kreslenie prejavil už uvedomele a aj neskôr v štátnej maďarskej ZŠ v Malackách. V rokoch 1901-1902 hľadal Martin každú vhodnú príležitosť kresliť odpozorované veci a výjavy zo života. Rozhodný obrat v jeho životných plánoch spôsobil pobyt vo Viedni kam prišiel pracovať r.1906. V tomto období bol už pevne rozhodnutý dostať sa k výtvarnej práci. Podnetom mu boli aj Kiripolské kresby, ktoré spracoval z pamäti vo svojich počiatočných výtvar. štúdiach. Vo Viedni začínal ako maliarsky a natieračský pomocník. Peniaze, ktoré si zarobil a ktoré mu zostali po kúpe najpotrebnejších vecí, utrácal na farby, štetce, papier a plátno. Benka sa náhodne stretol s redaktorom Langerom, ktorý Benkovi poskytol finančnú podporu, ale odporúčal mu študovať u niektorého majstra alebo na akadémií v Prahe. Nalisty, ktoré napísal akademickým maliarom prišla ako prvá odpoveď od maliara Kalvodu, ktorý bol ochotný prijať Benku do svojej školy, a tak v r.1910 odišiel do Prahy. Tu sa začala ďalšia rozhodujúca kapitola Benkovej cesty za výtvar. umením. Benka sa postupne zoznámil s najvýznamnejšími pražskými a moravskými výtvarníkmi najmä s M.Alešom a F. Úprkom. Benka v Prahe študoval s veľkým elánom a nadšením. Pracoval prevažne v ateliéry, bolo však potrebné pracovať aj vonku a maľovať a kresliť podľa prírody. Benka usilovne racoval celé dni. Kreslil štúdie lúk, kvetov, korún a kmeňov stromov za slnka a za súmraku. Zo štúdií sa Benkovi najviac vydarili lesné motívy, ktoré si Kalvoda najväčšmi cenil.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: 1, Benka, Martin: O umení, 2, Benka, Martin: Slovo a obraz, Osveta n.p., Martin, 1982., 3, Váross, Marian: Martin Benka, Tatran, 1981.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.