referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Timotej
Nedeľa, 24. januára 2021
Alexander Graham Bell životopis
Dátum pridania: 11.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: xlolita
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 458
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Americký vedec škótskeho pôvodu, vynálezca telefónu. Po štúdiách na Kráľovskej vysokej škole v Edinburghu a na University College v Londýne, kde pôsobil jeho starý otec ako profesor a učiteľ rečí,a po krátkom učiteľovaní stal sa Bell v roku 1867 asistentom svojho otca Alexandra Melvilla Bella, profesora fyziológie rečových orgánov, ktorý sa preslávil objavom fonetického systému „viditeľnej reči“ na vyučovanie hluchých.
A.G.Bell sa už od mala zaujímal o mechaniku hlasu a sluchu, predovšetkým pod vplyvom otcovým a dedovým, jeho záujem o túto oblasť však silne vzrástol, keď jeho matka ohluchla.Snaha pomáhať hluchým sa stala jeho celoživotným cieľom. Už ako chlapec si urobil hovoriaci automat z gumy , bavlny a mechov. Neskôr získal ľudské ucho z lekárskej fakulty a skonštruoval fungujúci zapisovač zvuku- fonoautograf –pripojil tenkú slamku k ušnému bubienku tak, že jej druhý koniec zapisoval kmity bubienka na začadenom skle.
Roku 1870 zomreli jeho dvaja bratia na tuberkulózu, zdravie mladého Bella bolo tiež silne ohrozené. Celá rodina sa sťahuje do Kanady. Usídli sa tu na vidieku pri Brandtforde v štáte Ontário. Jeho zdravotný stav sa rýchle zlepšil, takže už v apríli 1871 začína prednášať fyziológiu reči inštruktorom hluchých v Bostone v USA. V rokoch 1873 až 1877 je profesorom fyziológie rečových orgánov na bostonskej univerzite. Tieto štyri roky venoval intenzívnej práci na svojich najväčších objavoch, inšpirovaný v práci svojou bývalou hluchou žiačkou a budúcou manželkou Mabel Gardiner Hubbardovou. Roku 1874 objavil mnohonásobný (alebo harmonický) telegraf, ktorý umožňoval posielať dve alebo i viac správ po jednom drôte súčasne. V júli 1875 sa mu na tomto zariadení náhodou podarilo na zlomok sekundy vytvoriť elektrický zvuk. Táto náhoda viedla k jeho najväčšiemu objavu- telefónu. Zvuk ľudského hlasu môže meniť intenzitu elektrického prúdu, ktorá sa ďalej reprodukuje znova ako ľudská reč. Telefón patentoval 7.3.1876 a v júni 1876 dostal za svoj objav na výstave vo Piladelphii medailu. O dva mesiace uskutočnil prakticky prvý telefónny hovor na svete v Brandtforde v Kanade na vzdialenosť 10 kilometrov, koncom toho roka už ale i na 230 km.
Roku 1880 patentuje svoj ďalší vynález fotofón. V tomto zariadení aplikoval svoj telefónny princíp na moduláciu svetla pomocou reči. Uskutočnil tak prvý bezdrôtový prenos reči.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.