referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bibiána
Piatok, 2. decembra 2022
Frédéric Chopin životopis
Dátum pridania: 08.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: geojanka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 099
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 13m 20s
Pomalé čítanie: 20m 0s
 
Obsah:
Detstvo v Poľsku
Cez Viedeň do Paríža
Život v Paríži
Chopinova hudba
Láska a choroba
Záver života


Frédéric Chopin


Omnoho viac než ktorýkoľvek iný skladateľ je Chopin obvykle spájaní s jedním nástrojom – klavírom. Hovorilo sa, že ako inštrumentalista prevyšoval mnohých virtuóyov 19. storočia, aj nepriek tomu, že nerád koncertoval – behom celého svojho života vystúpil verejne len 30krát. Ako skladateľ sa pričinil o zmenu výrazu klavírnej hudby. Jeho priateľ Robert Schumann popísal nováčkovský štýl Chopina ako „diela ukryté v kvetoch“.


Detstvo v Poľsku
Otec Frédérica, Mikolaj, v mladosti opustil Francúzsko a usadil sa v Poľsku, kde spoznal Justynu Krzyzanowskú, s ktorou sa v roku 1806 oženil. Budúci skladateľ sa narodil v Zelazowé Woli, v dedinke u Varšavy. Podľa cirkevného registra prišiel na svet 22. februára 1810, avšak matka skladateľa tvrdila, že sa narodil 1. marca. Mal tri sestry Ludwiku, Izabelu, a Emíliu – s ktorými prežil štastné detstvo.
Frédéric bol zázračné dieťa. Maloval karikatúry, písal verše a bez akejkoľvek formálnej prípravy hrával na klavír v duetu s Ludwikou. Vo veku šesť rokov začal navštevovať hodiny klavíru u miestneho učiteľa, ktorý ho zoznámil s klasickým nemeckým repertoárom, zvlášť s dielmi Johanna Sebastiana Bacha. Okrem toho rád improvizoval. V roku 1817, keď mu bolo len 7 rokov, bola publikovaná jeho prvá skladba – polonéza. Varšavská tlač s hrdosťou nazvala mladučkého tvorca géniom. Jeho sláva sa rýchlo rozniesla, bol zahŕňaný pozvánkami na verejné vystúpenia. Na svojom prvom koncerte hral vo veku ôsmych rokov.
Od jedenáctich rokov sa Frédéric učil kompozícii v novo vzniknutej Hlavnej škole hudby vo Varšave. V pätnástich zverejnil svoj Opus 1., rondo pre klavír. O rok neskôr, v roku 1826, zahájil štúdium pod vedením J. Elsnera. Ako student – ostatne rovnako ako v priebehu celého svojho života – sa Chopin vášnivo účastnil toľkých hudobných večierkov, koncertov a opier, koľko ich stačil stihnúť. Varšava však nepatrila k významným európskym hudobným strediskám, preto Chopin onedlho pocítil potrebu odísť do zahraničia, aby obohatil a rozšíril svoje hudobné skúsenosti. V roku 1829 vystúpil so sériou koncertov vo Viedni, ktoré sa stretli s mimoriadnym ohlasom. Viedenčania boli nadšení novosťou jeho hudby. Chopin sa vrátil do Varšavy pevne rozhodnutí urobiť medzinárodnú kariéru.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.