referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Mária Antoinetta životopis
Dátum pridania: 05.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ajik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 566
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 9m 50s
Pomalé čítanie: 14m 45s
 
Mária Antoinetta – osobnosť Veľkej francúzskej revolúcie

Mária Antónia bola pätnástym dieťaťom habsburskej cisárovnej Márie Terézie a cisára Františka Štefana Lotrinského. Narodila sa 2.novembra 1755.V pätnástich rokoch sa pod menom Mária Antoinetta stala manželkou francúzskeho následníka trónu – dauphina a neskoršieho kráľa Ľudovíta XVI. Umrela v roku 1793 na popravisku v Paríži. Takto by sa dal stručne zhrnúť život jednej rakúskej arcivojvodkyne a snáď najznámejšej francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty. Aká ale Mária Antoinetta bola?

Mária Antoinetta sa narodila na habsburskom cisárskom dvore. Už od narodenia jej bola preukazovaná veľká úcta a ľudia jej volali na slávu. Dievčatko vyrastalo v kľudnom rodinnom prostredí, mohla sa hrať so svojimi súrodencami a veselo vyvádzať. Pri slávnostiach a ceremóniách však platila prísna španielsko-habsburská etiketa, ktorú malá arcivojvodkyňa musela majstrovsky ovládať.

Po celé storočia sa na mnohých miestach Európy viedli vojny medzi Habsburgovcami a Bourbonovcami o nadvládu. Pri tom si však nestačili všimnúť, že Anglicko, Prusko a Rusko začali rozvíjať svoju mocenskú sféru na oblasť strednej Európy. V poslednej chvíli si tento problém všimli diplomati oboch krajín a snažili sa medzi oboma dynastiami vytvoriť nejaký spolok. Spolok, ktorý by však dlhšie než pár mesiacov, spolok, ktorý by bol zárukou mieru.

To bolo niečo pre Máriu Teréziu, ktorá je známa svojou sobášnou politikou. V danej dobe sa rysovali tri možnosti spojenia Bourbonovcov a Habsburgovcov. Najskôr ministri pomýšľali na sobáš niektorej habsburskej princeznej so starým kráľom Ľudovítom XV., ale kráľ ich predbehol. Našiel si novú metresu- pani Dubarry. Ďalšia možnosť bol sobáš cisára Jozefa s niektorou z troch sestier francúzskeho kráľa. To sa však nepáčilo samotnému Jozefovi. Poslednou možnosťou bol sobáš Márie Antónie, vtedy jedenásťročnej , s francúzskym dauphinom Ľudovítom XVI.

Malá habsburská princezná sa teda dostala do stredobodu pozornosti nielen na viedenskom dvore, ale aj na kráľovskom dvore vo Francúzsku. Mária Terézia zrazu zistila, že jej najmladšia dcéra, budúca francúzska kráľovná, nevedela písať nemecky ani francúzsky, nemala žiadne znalosti z dejepisu, žiadny všeobecný prehľad a jej hudobné znalosti tiež neboli práve ukážkové. Na dvor boli teda pozvaní rôzni učitelia a ako vychovávateľ bol vybratý abbé Vermond.

Mária Antónia bola veľmi pekná, dobre vychovaná a temperamentná princezná.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.