referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Günter, Arvid Blobel, Carlsson životopis
Dátum pridania: 08.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 469
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Arvid CARLSSON
( 1923 ), Švédsko

Nobelovu cenu získal v roku 2000 spolu s P. Greendardom a E. Kandelom za objav v oblasti prenosu signálov v nervovej sústave.

Švédsky biomedicínsky bádateľ A. Carlsson pracuje na Göteborskej univerzite.
Carlsson už celé desaťročia pracuje v oblasti prenosu signálu medzi mozgovými bunkami. V ľudskom mozgu pracuje viac ako sto miliárd mozgových buniek. Mnohé z nich majú rozvetvené zakončenia, ktoré zostupujú do vzájomného kontaktu. V mieste kontaktu hrubnú a tvoria takzvané synapsy. Tieto hraničné výbežky nervových buniek majú schopnosť vylučovať chemické látky a dráždiť iné nervové bunky. Takto sa vedie signál od bunky k bunke. Prenos signálov v nervovej sústave má zásadný význam pre pochopenie normálnej funkcie mozgu a tiež pre poznanie vzniku nervových a psychických ochorení. Vo svojich výskumoch Carlsson vychádzal práve z tohto poznania. Objavil a skúmal úlohy látky nazvanej dopamín v prenose signálov a zistil, že významným mozgovým mediátorom chemického prenosu signálov. Okrem toho objavil prítomnosť dostatočného množstva dopamínu v mozgových centrách je dôležitá pre ovládanie vlastných pohybov. AK je v niektorých oblastiach mozgu primálo dopamínu, prenos signálov sa narúša. S dopamínom A súvisí pokles kontroly mozgu nad činnosťou svalov a dochádza k neovládateľnému traseniu – známemu príznaku Parkinsonovej choroby. Tým prispel k pochopeniu podstaty Parkinsonovej choroby a jej liečbe prekurzorom dopamínu L – dopa. Objavil tiež ďalšie účinky dopamínu v mozgu, ako aj pôsobenie niektorých látok používaných pri liečbe duševných ochorení.
Hoci liek L – dopa A nevie ešte odstrániť charakteristické trasenie pri Parkinsonovej chorobe, používa sa však dodnes. Touto chorobou trpí napríklad len v Nemecku asi 200 000 ľudí.
Aj naďalej sa pracuje na vývoji ešte účinnejších a radikálnejších liečebných metód. Günter BLOBEL
( 1936 ), USA

Nobelovu cenu získal v roku 1999 za prevratné výskumy na poli bielkovín. Americký lekár nemeckého pôvodu G. Blobel pochádza to sliezskeho Waltersdorfu. Narodil sa 21.5. 1936. Študoval a pôvodne pôsobil na univerzite v Túbingene, avšak v roku 1967 odišiel do USA, kde pôsobí ako vedúci pracovník na Rockefellerovej univerzite v New Yorku.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.