referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marcela
Pondelok, 15. augusta 2022
Ferid Murad a Louis J. Ignarro životopis
Dátum pridania: 09.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 459
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Ferid MURAD
( 1936 ), USA

Nobelovu cenu získal v roku 1998 spolu s R.F. Furchgottom a L.J. Ignarrom za objav spojený so signálnou funkciou oxidu dusnatého.

Americký farmakológ F. Murad sa narodil 14.9.1936. Vyštudoval ( lekárska ) medicínu a farmakológiu na lekárskej fakulte univerzity v Clevelande v štáte Chio. Tu v roku 1965 obhájil doktorát. S výskumom začal ešte počas štúdia v špecializovaných laboratóriách. Zameral sa na farmakológiu a internú medicínu. Bol profesorom na viacerých amerických univerzitách. V súčasnosti pôsobí ako doktor medicíny a farmakológie na Clevelendskej univerzite.
Profesor Murad stal pri kolíske výskumu biologických účinkov oxidu dusnatého – NO. Zaoberal sa príčinami väsodilačného efektu nitroglycerínu a jeho derivátov. V roku 1977 objasnil, že z týchto látok sa uvoľňuje oxid dusnatý, ktorý vyvoláva relaxáciu hladkého svalstva.
Až do polovice 80- rokov sa o oxide dusnatom hovorilo predovšetkým ako o zložke výfukových plynov, fotochemického smogu a kyslých dažďov či katalyzátorov zániku ozónovej vrstvy vo vysokých hladinách atmosféry. Pritom ide o zlúčeninu známu už dávno. Trvalo ale viac ako sto rokov než vedci objasnili, prečo nitroglycerín zmierňuje srdečné bolesti, že uvoľňuje oxid dusnatý, ktorý vyvoláva rozšírenie koronárneho riečištia. Tak vlastne vedci dokázali, že oxid dusnatý znečisťovateľ ovzdušia má podľa ich výskumov významnú úlohu ako signálna molekula v krvnom obehu. Skutočnosť, že plyn môže vznikať v bunke, preniknúť membránou a ovplyvňovať funkciu iných buniek, je novým objavom princípu signalizácie v živých organizmoch. Objav má uplatnenie v liečbe srdcovo – cievnych ochorení, šoku a impotencie.
Na Muradové práce v tomto odbore nadviazali Furchgott a Ignarro. Louis J. IGNARRO
( 1931 ), USA

Nobelovu cenu získal v roku 1998 s R.F. Furchgottom a F. Muradom za objav oxidu dusnatého ako signálnej molekuly v kardiovaskulárnom systéme.

Americký farmakológ L.J. Ignarro sa narodil 31.5.1931 v New Yorku. Tu vyštudoval farmakológiu na Columbijskej univerzite. Doktorát obhájil v roku 1966 na univerzite v Minnesote. Od roku 1985 je profesorom farmakológie na Lekárskej fakulte Kalifornskej univerzity v Los Angeles. Za výsledky svojej práce získal rad čestných doktorátov a viacero cien.
Výskumnej práci sa venoval už počas štúdia a neskôr v špecializovaných laboratóriách.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.