referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Robert Furchgott a Stanley B. Prusiner životopis
Dátum pridania: 09.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: susi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 445
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Robert FURCHGOTT
( 1916 ), USA

Nobelovu cenu získal v roku 1998 spolu s L.J. Ignarrom a F. Muradom za objav oxidu dusnatého ako signálnej molekuly v kardiovaskulárnom systéme.

Americký farmakológ R.Furchgott sa narodil 4.7.1916. Vyštudoval biochémiu na Severozápadnej univerzite. Od roku 1956 zastával rad profesorských funkcií na rôznych univerzitách v USA a v Európe. Od roku 1982 je mimoriadnym profesorom vo Farmakologickom ústave Lekárskej fakulty univerzity v Miami. V rokoch 1984 – 95 získal rad prestížnych ocenení. Podobne ako profesor Murad aj Furchgott sa venoval experimentom väzodilatačných látok, ktoré rozširujú priesaknosť ciev. Zistil, že účinok týchto látok sa stráca, ak sa cievna stena mechanicky zbalí vnútornej výstelky – endotelu. Spolu s profesorom Muradom zistili, že známy znečisťovateľ ovzdušia, ktorý vzniká spaľovaním dusíka – NO – môže mať v organizme dôležitú úlohu. Neskôr dokonca zistili, že cievny systém človeka je schopný túto látku sám produkovať. A že práve oxid dusnatý je látka, ktorá môže chrániť pre vysokým krvným tlakom tým, že ho udržuje na nižších úrovniach a tiež chráni človeka pred upchávaním ciev. Dokázali, že poruchy vysokého tlaku sú teda poruchami účinkov a tvorby oxidu dusnatého v tele.
Pri ďalšom výskume hľadali a našli látku, ktorá by dokázala, vytvárať oxid dusnatý u ľudí s vysokým krvným tlakom a vedela by aj odstrániť primárnu príčinu, ktorá vedie k zvyšovaniu tlaku v krvi. Takýto liek už existuje a volá sa Nebilet.
V súčasnosti vedci skúmajú, či možno oxid dusnatý využiť aj na zastavenie rastu rakovinových buniek.


Stanley B. PRUSINER
( 1942 ), USA

Nobelovu cenu získal v roku 1997 za objav prionov ako nových pôvodcov infekčných ochorení.

Americký neurológ a biochemik S.B.Prusiner sa nerodil 28.5.1942 v San Francisku. Študoval medicínu na Pensylvanskej univerzite. Od roku 1984 je profesorom na Kalifornskej univerzite v San Francisku a vedeckým pracovníkom jej neurologického oddelenia. Vo vedeckej práci skúma súvislosti vzniku infekčných ochorení a mozgových chorôb. Prusiner založil v roku 1974 laboratórium, kde skúmal so spolupracovníkmi patogény a po desiatich rokoch získal čistý preparát infekčných častíc. Všetky experimenty potvrdzovali, že ide o jediný proteín, ktorý Prusiner pomenoval prionom. S voju prácu v oblasti prionových onemocnení začal v roku 1972 potom, keď zomrel jeden z jeho pacientov na CJD chorobu. Už vtedy existovalo veľa teórií popisujúcich podobné choroby.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.