Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Napoleon Bonaparte životopis

Napoleon Bonaparte sa narodil 15.augusta 1769 v chudobnej mnohodetnej rodine v meste Ajaccia na Korzike. V roku 1778 sa dostal s bratom do gymnázia na štipendium do Francúzska. Neskôr ho presadili do jednej z najlepších vojenských škôl, ktorá dodnes stojí na Marsovom poli. Špecializoval sa na delostrelectvo a nesmiernou šikovnosťou sa za niekoľko rokov stal generálom. Po smrti mladého otca sa postaral o matku a súrodencov a v roku 1789 sa vrátil do Paríža, kde sa začala Veľká francúzska revolúcia dobytím Bastily. Republikánska vláda mu zverila velenie na bojiskách, kde vždy víťazil. Pokus zlomiť moc Anglicka sa mu na východe však nepodaril, ale vrátil sa z bojiska ako muž nesmiernej odvahy.
Napoleon využil nespokojnosť v republikánskej vláde, rozpustil snem a vládu, dal Francúzsku ústavu a stal sa prvým konzulom. Korunoval sa za cisára Francúzov, pokračoval vo vojnách, menil
mapu Európy, tvoril nové štáty a bratov povyšoval na generálov a monarchov. Úplne pokoril aj Nemecko. Anglická vláda, ktorú nevedel pokoriť, podnietila Rakúsko, Rusko, Prusko k novým bojom. Napoleon sa vypravil s vojskom proti Rusku, ale zima, choroby, hlad zničili polmiliónové vojsko. Ale aj nové posily Francúzska už boli vysilené. Spojenci mu uštedrili porážku v bitke u Lipska, po ktorej ho poslali do vyhnanstva na ostrov Elba. Odtiaľ ušiel a s vojskom uskutočnil bitku pri Waterloo (v Belgicku), ktorú prehral. Anglická vláda ho dala odniesť na ostrov sv. Heleny, kde aj 5.mája 1821 zomrel. Mal 51 rokov.
Napoleon Bonaparte žil vždy smutným a osamelým životom, čo na ňom ponechalo stopy. z utiahnutého mládenca, demokrata a revolucionára sa stal šikovný, ale chladnokrvný vládca.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk