Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Mária Terézia životopis

Narodila sa 13.mája 1717 v centre Viedne v zámku Hofburg. Obdobie v ktorom žila sa označuje ako absolutizmus a doba osvietenstva. Patrila do rodu Habsburgovcov. Jej rodičmi boli cisár Karol IV a Alžbeta Braunschweig-Wolfenbuttel. Mala skvelý hlas a keby nebola prvorodenou dcérou bola by sa stala úspešnou opernou speváčkou. Výborne hrala na klavíri.Navštevovala operné predstavenia.Dobre ovládala latinčinu, francúzštinu, španielčinu,taliančinu a nemčinu.Latinský jazyk bol komunikačným jazykom v cirkvi ale aj úradnou rečou štátnych a právnych dokumentov,deklarácií,diplomacie a vedy.V roku 1736 sa zosobášila s Františkom Lotrinským.Čas si krátila hudbou,spevom a hrou v karty.Po smrti Karola IV musela byť stále vo Viedni a čeliť prvým výzvam svojej nečakanej vlády.František Lotrinský nebol pre Viedeň vyvoleným panovníkom.Hrozili sociálne nepokoje a zárodok politickej vzbury.Nová vládkyňa hneď zvolala zasadnutie „tajnej konferencie“.Ako dvadsaťtriročná musela čeliť neprajnosti kabinetu.
V júni 1741 bola korunovaná za uhorskú kráľovnú v Dóme sv. Martina v Bratislave.Aby pri poslednom rituáli na korunovačnom vŕšku na Dunajskom nábreží nezlyhala , chodila na hodiny jazdy na koni a trénovala s najťažším mečom.V Chráme sv. Víta v Prahe ju 12.mája 1743 olomoucký biskup korunoval za českú kráľovnú.Mária Terézia bola horlivou katolíčkou , nič nespustila zo svojho náboženského presvedčenia.V lete vstávala o štvrtej (v zime o šiestej) , aby absolvovala rannú omšu.
Porodila šesťnásť detí : jedenásť dievčat a päť chlapcov.Prvé dieťa Mária Alžbetu mala roku 1737 , po troch rokoch zomrela.Druhá dcéra Mária Anna (1738) bola od detstva chorľavá .S otcom Františkom Štefanom sa venovala numizmatike a mineralógii.Stala sa abatišou kláštora v Celovci.Tretie dieťa Mária Karolína (1740) po roku zomrela.Po vytúženom synovi Jozefovi (1741) o rok porodola dcéru Máriu Kristínu , zvanú „Mimi“ .Bola krásna a nadaná a jej miláčik.Šiestim dieťaťom bola zase dcéra Mária Alžbeta (1743).Kiahne poznačili jej tvár , nevydala sa a stala sa abatišou v kláštore v Insbrucku.Syn Karol Jozef (1745) bol veľmi vzdelaný ale dožil sa iba šesťnástich rokov.Mária Amália sa narodila roku 1756.

Viedla neusporiadaný život a prakticky kvôli roztržkám sa s matkou nestýkala.Deviatim dieťaťom bol syn Leopold (1747) .Po smrti svojho brata Jozefa II sa stal cisárom.Mária Antónia (1755) známejšia pod menom Mária Antoinetta sa ako päťnásťročná stala manželkou Ľudovíta XVI.Počas francúzskej revolúcie sa stala so svojim manželom obeťou gilotíny.Posledný syn Maximilián (1756) sa venoval cirkevnej kariére .Stal sa arcibiskupom v Kolíne nad Rínom , zakladateľom univerzity v Bonne a veľmajstrom Rádu nemeckých rytierov.František Štefan Lotrinský zomrel ako 57 ročný 18.augusta 1765 v Insbrucku ,kde sa mala konať svadba jeho syna Leopolda.Príčinou smrti bol infarkt miokardu.Pre Máriu Teréziu to bol životný úder , ktorý ju zmenil na nepoznanie.Pokúšala sa úradovať ale značná ťarcha vlády padla na syna Jozefa II.Na prechladnutie zomrela 29.novembra 1780 v Hofburgu.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk