Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci sa narodil v sobotu 15.apríla 1452

o pol jedenástej večer, v tesnej blízkosti opevnenej horskej dedinky Vinci v Taliansku. Leonardova matka Katarína bola slúžka a jeho otec Pietro da Vinci bol notár. Aj keď Katarína mala Pietra rada vydatá zaňho nebola. A navyše , Ser Pietro sa v roku Leovho narodenia oženil s inou šestnásťročnou slečnou, ktorá sa volala Alžbeta. Onedlho sa aj Katarína vydala, za sedliackeho muža. Leo vyrastal s dedkom a babkou vo Vinci a celé dni trávil so svojim strýkom Franceskom.

Približne vtedy, keď mal Leo 15 rokov sa presťahoval do Florencie. Tam sa priúčal maliarskemu umeniu vo Verrochiovej dielni.1. rok bol Discepolo ( žiak, učeň) a 2. rok bol Garzone (pomocník). Počas pôsobenia Leonarda u Verrochia sa mladý muž musel učiť maľovať a kresliť použitím novej techniky 15. st. perspektíve.

Po opustení Verrochiovej dielne, začal pracovať u Mediciovcoch(najmocnejší rod Florencie).Maľoval ich portréty a všeličo iné.

Všeobecne sa predpokladá, že do písania zápisníkov sa Leonardo pustil až keď mal 30 rokov.(zapisoval si do nich úplne všetko a písal ich doľava)

V roku 1482, keď mal Leonardo 30 r. odišiel do Milána.1.veľkú zákazku tam dostal od františkánskych mníchov. Tí ho požiadali, aby namaľoval obraz, dnes známy ako madona v skalách. Po tejto zákazke vstúpil do služieb Lodovica Sforzu. Pre neho aj začal robiť kolosálneho koňa, ktorého však nikdy nedokončil.

V r. 1500, po 17 rokoch v Miláne sa Leonardo vydal na cesty. Napokon sa rozhodol, že sa vráti do Florencie. V tomto čase aj namaľoval Monu Lisu Tam sa však veľa zmenilo. Pri moci bol teraz Cesare Borgia. Tu sa stretol aj s teraz známym Michelangellom.

Leonardo zomrel 2.mája 1519 vo veku 69 rokov.

Linky:
umenie - www.umenie.estranky.cz

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk