Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Edgar Allan Poe životopis

Edgar Allan Poe sa narodil 19. januára 1809 v Bostone. Jeho rodičia, chudobní herci kočovnej spoločnosti, ho zanechali, keď mal Edgar tri roky. John a Frances "Funny" Allanovci si ho adoptovali. John sa zaručil, že Edgarovi zabezpečí poriadne vzdelanie. Keď mal Edgar šesť rokov, presťahovali sa do Anglicka. Johnova firma, ktorá sa zaoberala obchodom s tabakom,roku 1817 zarobila $ 300,000 a tak si mohli prenajať byt v Londýne na ďalších päť rokov. Tu nadobudol Edgar prvé vzdelanie v škole na Sloanskej ulici v Chelsei. Keď mal osem rokov, prešiel na školu reverenda Johna Bransbyho v Stoke Newingtone. Okrem ostatných predmetov, Edgar študoval latinčinu a tanec. Počas ich pobytu v Anglicku Funny náhle ochorela a chcela sa vrátiť do Richmondu, kde predtým žili. Roku 1817 bola na tom tak zle, že musela ísť do nemocnice. O pár rokov neskôr, 17. júla 1819, Johnova firma skrachovala. 21. júla 1820 prišli Allanovci do New Yorku so snahou vyliečiť Funny.
Keď bol Edgar teenagerom, veľa sa sťahovali. Neskôr sa usadili v dome, ktorý im prenajal Edgarov strýko William Galt r. 1822 alebo 1823. Edgar pokračoval v štúdiu a keď mal štrnásť navštevoval akadémiu Josepha H. Clarka a potom študoval s nástupcom Clarka Williamom Burkom. Vďaka štúdiu jazykov v Richmonde bol Edgar vynikajúci v latinčine a francúzštine. Keď mal šestnásť, napísal jednu zo svojich prvých básní "Oh Tempora! Oh Mores!".
Keď sa Allanovci opäť vrátili do Richmondu, Edgar sa začal venovať atletike. Bol dobrý bežec, skokan, boxer a vynikajúci plavec. Raz dokonca preplával šesť míľ cez James River. Vtedy mal len pätnásť alebo šestnásť rokov! Rok po tom, ako Edgar spoznal svoju biologickú matku Elizu Poe, vo veku tridsaťjeden rokov zomrela. Pravdepodobne bola duševne chorá. Od jej smrti sa Edgar veľmi zmenil a doma vyvolával samé konflikty.
Ráno, 26. marca 1825, Edgarov strýko William Galt zomrel a Allanovcom zanechal $ 750,000, ich dom a tri ďalšie nehnuteľnosti. John kúpil obrovský dom, prezývaný Moldavia. Edgar mal vtedy šestnásť a pripravoval sa na univerzitu.
Vo februári 1826 Edgar začal chodiť na univerzitu vo Virgínii. Študoval francúzštinu, taliančinu a španielčinu. Navštevoval debatný krúžok, pokračoval v atletike, venoval sa uhľokresbe a vyvíjal sa ako spisovateľ. Edgar sa prvýkrát zamiloval do Elmíri Roysterovej, ktorú spoznal ešte v Richmonde, pred odchodom na univerzitu. Ale Elmíra mala vtedy len pätnásť rokov a otec jej zakázal stýkať sa s ním.

Po prvom roku na univerzite sa Edgar vrátil domov. Počas roku veľa stávkoval a zadĺžil sa ($ 2000 - $ 2500). Jeho otec John dlhy zaplatil, ale Edgar už nemohol ísť na univerzitu, musel pracovať v Johnovej firme. V marci 1827 sa Edgar s Johnom pohádali a Edgar sa odsťahoval. Nemal peniaze, a keď Johnovi poslal list, kde ho prosil o pomoc, vrátil sa mu naspäť. V Baltimore, kam sa pre finančné suchoty presťahoval, našiel druhú matku vo svoje príbuznej Marie Clementovej. S jej trinásťročnou dcérou Virginiou sa neskôr oženil. Po smrti Virginie v roku 1847 sa dostal do hlbokej krízy, vrhol sa na alkohol a ópium a po neúspešnom pokuse ho našli 3. októbra na ulici v Baltimore zbitého v bezvedomí, z ktorého sa už neprebral. Edgar Allan Poe zomrel 7. októbra 1849.

Linky:
http://www.poemuseum.org/ - www.poemuseum.org/
http://www.narodnaobroda.sk/ - www.narodnaobroda.sk/

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk