referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zdenko
Štvrtok, 9. februára 2023
Vitamíny rozpustné vo vode
Dátum pridania: 29.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: erth
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 321
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Vitamíny majú v našom tele mnoho nezastupiteľných funkcií. Organizmus si ich až na malé výnimky nedokáže vytvoriť sám a musia sa prijímať prostredníctvom potravy. Tieto "biokatalyzátory" sa do organizmu dostávajú potravou buď ako "hotové" vitamíny, alebo ako tzv. provitamíny, ktoré sa až v ňom stávajú účinnými. Vitamíny delíme na hydrofilné vitamíny - rozpustné vo vode (vitamíny skupiny B, vitamín C) a vitamíny lipofilné - rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E, K). Vitamín B1 (Thiamín)
Niekedy sa označuje ako aneurín pre jeho ochrannú funkciu pred zápalmi nervov. Je dôležitý pre správnu premenu cukrov tukov, vody a minerálov, je súčasťou niektorých enzýmov. Nervy a svaly udržiava v dobrom stave. Pomáha odstraňovať olovo z organizmu, podporuje liečbu na inzulíne nezávislej cukrovky. Thiamín sa v tele neskladuje, preto sa musí ustavične dodávať potravou.
Thiamín sa teplom znehodnocuje (varením, pečením). Jeho "nepriateľmi" sú tiež kofeín a alkohol, ale aj niektoré lieky (najmä lieky používané na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny). Hypovitaminóza B1 je veľmi výrazná u chronických alkoholikov. Viac tohto vitamínu potrebujú aj tehotné a dojčiace ženy, ale aj tie, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu.
Pri tzv. odtučňovacej diéte, keď sa zo stavy obyčajne vylučuje bravčové mäso, zemiaky, strukoviny hrozia prejavy nedostatku vitamínu B1 - únava, zmätenosť- čo sú prejavy choroby beri-beri ,ale aj poruchy činnosti svalov a nervového systému. Vyskytuje sa v obilných klíčkoch, v kvasniciach, v orechoch, v strukovinách, vo vnútornostiach a v pečeni. Z hľadiska kulturistickej výživy je jeho najčastejším zdrojom celozrnný chlieb, celozrnné cestoviny a nelúpaná ryža. Tiamín má ústredné postavenie pre radionálne zúžitkovanie uhľohydrátov, preto jeho spotreba úmerne rastie so zvyšujúcim sa príjmom uhľohydrátov, ako aj so zvyšovaním intenzity energetickej látkovej premeny. Príznakmi jeho nedostatku sú pokles telesnej a duševnej výkonnosti, nechutenstvo, poruchy trávenia ,nervového systému a bolestivosť svalov. Vitamín B2 (Riboflavín)
Reguluje premenu všetkých troch základných živín (cukry, tuky, bielkoviny) na energiu. Vstupuje do látkovej premeny ako súčasť dôležitého fermetu, ktorý má význam pre bunkové dýchanie. je obsiahnutý v mlieku, ale vytvárajú ho aj črevné baktérie. Je veľmi potrebný pre vývoj mozgu dieťaťa.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.