referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Soňa
Sobota, 28. marca 2020
Biorekordy - Ohrozenosť
Dátum pridania: 30.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 951
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 12m 0s
Pomalé čítanie: 18m 0s
 
Iste vám je známa obličaj najznámejšieho „detského medvedíka“ pandy. Tento tvor s dvojfarebnou kožušinou je však od roku 1961 aj symbolom WWF – Svetového fondu na ochranu prírody.
Panda veľká má svoj prirodzený domov v ďalekej Číne. Dnes žije len asi 1000 jedincov tohto zvláštneho živočícha. Je to hlavne „vďaka“ každodennému úbytku bambusových porastov, ktoré sú hlavným zdrojom potravy pánd. Denne spotrebujú asi 20 kg bambusových výhonkov, čo jej zaberie až 16 hodín. Ku konzumácii má prispôsobený aj šiesty prst, ktorý je predĺžením zápästných kostičiek s jedinou úlohou: strhávať bambusové výhonky a zbavovať ich kôry. V zoologických záhradách sa nedarí veľmi pandy rozmnožovať, a tak WWF pre ne v Číne vybudoval zvláštne výskumné stredisko s rozlohou 200 000 ha, kde sa môžu voľne pohybovať. Fúzač alpský
Všetky fúzače sú nápadné dlhými „fúzmi. Takto ich od iných chrobákov rozozná aj neodborník. Sú vždy okrasou každej entomologickej (hmyzej) zbierky. Jedným z najkrajších európskych fúzačov je fúzač alpský. Vážnym ohrozením jeho existencie na Slovensku je výrub starých bukových porastov a ich nahradzovanie ihličnanmi. Navyše, pokiaľ samice kladú vajíčka do zvyškov po ťažbe, dospelosti sa dožije len nepatrná časť populácie, pretože ležiace drevo podlieha veľmi rýchlo rozkladu drevokaznými hubami. Možnosti vývoja lariev sú preto obmedzené na bútľavé stromy, vývraty, ktoré uviazli v korunách stojacich stromov, suché vetvy alebo časti kmeňov a vyššie zlomené buky. Toto všetko je však v lesoch odstraňované ako zdroj nákaz a škodcov. Preto netreba chrániť len samotný hmyz, ale aj staré buky, v ktorých sa larvy fúzačov vyvíjajú.
Rosnička zelená
Azda najpôvabnejšia žaba na našom území žijúca na pobrežnej vegetácii, na kríkoch alebo stromoch, často ďaleko od vody. Ako jediný obojživelník má na konci prstov špeciálne prísavky, ktoré jej umožňujú šplhať sa a udržať aj na hladkom povrchu rastlín, dokonca aj na kolmo postavenom skle. Pred nebezpečenstvom spravidla neuniká, ale nehybne sedí na konári a farebne splýva s podkladom. Svetlozelená je medzi svetlým a hladkým lístím, na drsnej a tmavej kôre stromov tmavne až do tmavosiva.
Na rozmnožovanie vyhľadáva plytké vody, rybníky, zatopené kameňolomy, mŕtve ramená riek. Veľmi dôležitá je prítomnosť rastlinstva, dobré oslnenie a hĺbka vody aspoň 20 cm. Je náročná na čistotu vody.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.