referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Sobota, 25. januára 2020
Biorekordy - Dravosť
Dátum pridania: 30.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 983
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Po jedovatosti ďalšia vlastnosť, ktorá v prírode vzbudzuje rešpekt. Často je úzko prepojená so slovom ľudožravosť. A to už je dosť na to, aby sme sa obávaným dravcom pozreli na zúbky.
Na začiatok si predstavíme hmyz, ktorý sa tvári navonok nábožne, ale jeho „modlitebný“ postoj sa neraz stáva vražedným objatím pre muchy, kobylky a iné bezstavovce, nachádzajúce sa v jeho blízkosti. Reč nie je o nikom inom ako o modlivke zelenej. Charakteristické predné nohy má vyzbrojené ostrými tŕnitými výbežkami. Zaujímavosťou je, že túto zbraň vedia obrátiť aj voči sebe. Väčšie samičky pri párení útočia na všetko, čo sa hýbe. Často sa potravou stávajú menší samčekovia. Tento jav sa nazýva kanibalizmus.
Tak nazývajú veľkého bieleho žraloka, najznámejšieho ľudožrúta na Zemi. Povedzme si na rovinu, že takého ho však vytvorili média, ktoré jednu výnimočnú udalosť dokážu pretriasať neuveriteľne dlho. K tomu sa pripojili filmy, nielen o týchto tvoroch, a urobili z nich nepriateľov ľudí číslo jeden. Pravdou je, že stisk čeľustí dosahuje tlak väčší ako 3,75 tony na 1 cm2! Takže, ak žralok len ledabolo stisne končatinu plavca, rozdrtí ju alebo usekne, bez toho, aby to mal pôvodne v úmysle. Jeho hlavným zdrojom obživy sú však tulene, delfíny a ryby, nie človek. Počet napadnutí žralokom nie je istý, ale odhadom je to okolo 70 – 100 útokov ročne, z nich 5 – 15 vedie k úmrtiam.
Pred 5 miliónmi rokov vyhynul 3-krát väčší predchodca dnešného žraloka Carcharodon megalodon, ktorého šírka čeľustí sa pohybovala okolo 2 m a 50 – 60 zubov dosahovalo veľkosť 20 cm. Pirane sú ryby žijúce v južnej Amerike, v okolí rieky Amazon. Dosahujú veľkosť od 25 cm do 60 cm. Majú veľmi silné čeľuste s ostrými, dozadu zahnutými zubami, ktoré im slúžia na rozporciovanie koristi, ktorou bývajú ryby, vtáky a plazy. Žijú sa v 20-členných kŕdľoch a keď zacítia vo vode krv, dokážu za veľmi krátky čas roztrhať obeť tak, že z nej ostane iba holá kostra. Nezáleží na tom, aká veľká je ich korisť – rovnako ľahko roztrhajú koňa alebo vola ako hocijakého menšieho živočícha. V oblastiach, kde sú tieto ryby hojné, zvyknú chovatelia dobytka, pri prekonávaní vodného toku, ako ochranu zabiť chorý alebo oslabnutý kus dobytka zo stáda a vhodia ho do vody, aby naň prilákali všetky pirane. Stádo medzitým môže bezpečne prebrodiť rieku na inom mieste. Ako britvy ostré zuby používajú domorodci na výrobu zbraní.
Ako drevený kôl vo vode vydrží krokodíl bez pohnutia sledovať svoju korisť.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.