referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viola
Streda, 18. mája 2022
AIDS (seminárna práca)
Dátum pridania: 24.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: booora
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 624
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 18.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 31m 10s
Pomalé čítanie: 46m 45s
 
1. Úvod

V dejinách ľudstva sa náhle a opakovane zjavujú rozličné epidémie nákazlivých (infekčných) ochorení. Ako príklad možno uviesť rozličné morové epidémie, malomocenstvo, čierne kiahne, syfilis, epidémiu cholery, španielskej chrípky a ďalšie. Očkovacie látky a antibiotiká zažehnali hrôzu z infekcií a ľudstvo nadobudlo istotu, že sa už nikdy nemôžu opakovať tak desivé dôsledky akejkoľvek infekčnej choroby, aké boli opísané v minulosti. Radu desaťročí zdravotnícky pracovníci verili, že infekčné choroby už nemôžu predstavovať žiadnu hrozbu v civilizovaných krajinách. Túto úlohu prevzali neinfekčné ochorenia ako rakovina, srdečné a degeneratívne choroby. Bohužiaľ okolo roku 1980 bolo nutné pričítať k týmto závažným ochoreniam ešte jednu devastujúcu chorobu vyvolanú retrovírusmi. Toto ochorenie v histórii medicíny nemá obdobu pokiaľ ide o neúprosný postup, stopercentnú úmrtnosť a rafinovanosť, s akou sa retrovírus HIV vyhýba zásahu obranných síl organizmu.

2. Čo je AIDS

V encyklopédii medicíny sa pod pojmom AIDS stretneme s takýmto vysvetlením: AIDS skratka z anglického acquired immunodeficiency syndrom, syndróm získanej straty imunity vyvolanej neurotropnými a lymfotropnými retrovírusmi. Ide o perzistujúce a progredujúce ochorenie charakterizované poruchou celulárnej imunity, Kaposiho sarkómom a inými špecifickými malignómami a pozitívnym nálezom vírusu alebo protivírusových protilátok v krvi. O imunodeficiencii svedčí prítomnosť infekcií vyvolaných oportúnnymi baktériami alebo parazitmi, refraktérnymi na th., resp. letálnych, rôznych malígnych nádorov RES, autoimunitných a neurologických ochorení.

3. Z histórie

AIDS predstavuje pandémiu, ktorej rozsah prekračuje doterajšie epidémie. Prvé prípady u dospelých osôb sa opísali roku 1981 v Los Angeles, u detí roku 1983. Prvé správy o výskyte záhadného ochorenia v USA, priniesli naše noviny na konci roku 1981 a začiatkom roku 1982. Keďže sa príznaky choroby zjavovali u homosexuálov, hemofilikov, heroínomanov (tak označovali v USA narkomanov, ktorí si pichali heroín) a väčšina chorých pochádzala z Haiti, odborníci označovali toto ochorenie krátky čas ako choroba H4.

4. Etiológia – príčiny vzniku

Dva známe typy HIV, typ 1 (HIV-1) a typ 2 (HIV-2), patria do veľkej skupina lentivírusov opíc/primátov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: MUDr. Oskár Kadlec, CSc. – Encyklopédia Medicíny, Doc. MUDr. Jan Šejda, DrSc. a kolektív – AIDS (Syndrom získaného selhání imunity), MUDr. Jiří Holub, CSc. a kolektív – AIDS a my alebo, čo treba vedieť o AIDS, MUDr. Jiřina Strmeňová – Prípad AIDS, Prof. MUDr. Vilém Palisa, DrSc. –ACQUIRED IMMUNODEFICIENCY SYNDROM-AIDS, Doc. MUDr. Vlastimil Mayer, DrSc. – AIDS, Laurence D´Aboville – AIDS sa nás týka
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.