referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Veronika
Sobota, 4. februára 2023
Magmatizmus, vulkanizmus a postvulkanická činnosť
Dátum pridania: 10.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: katush
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 255
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 
V kontinentálnych oblastiach je sústredené väčšie množstvo rádioaktívnych prvkov, ako vo vnútri Zeme. Zdá sa, že uvoľnením tepelnej energie pri rozpade rádioaktívnych prvkov sa horniny v pevnej časti zemského plášťa tavia, a tak vytvárajú magmatické krby – ohniská. Magmatické ohniská sú vystavené horotvorným tlakom.Týmito tlakmi, jako aj tlakmi plynov a pár z magmy, je vytláčaná magma do trhlín v zemskej kôre a niekedy až na povrch. Pod pojmom magmatizmus rozumieme nielen vznik, ale aj pohyby magmy, jej vystupovanie k zemskému povrchu a fyzikálno - chemické zmeny, ktoré sa pritom odohrávajú.
Javy spojené s vystupovaním magmy na zemský povrch hovoríme sopečná činnosť – vulkanizmus.

Podľa veľkosti tlaku a odporu, ktorý kladie vytláčanej láve okolie, vznikajú sopečné výbuchy väčšieho alebo menšieho rozsahu. Najprv sú vyrazené do vzduchu plynné látky, a potom začne vystupovať láva. Keď láva vytečie, v tlačenom krbe sa vyrovná napätie. Keď sa opäť zvýši napätie, činnosť sopky sa obnoví. Tvar, rozmery a charakter sopiek sú rôzne. Podľa materiálu, ktorý sopky tvoria, ich delíme na:
• tufové – tvorené nesúvislými sopečnými vyvrhlinami
• lávové – celistvé, tvorené lávovými výlevmi
• zmiešané – tzv. starovulkány, tvorené striedaním lávových výlevov s hromadením nesúvislých sopečných vyvrhlín
Podľa toho, či sú sopky v dnešnej době činné, alebo niesú, delíme sopky na činné a vyhasnuté.

Každá sopka má prívodný kanál – sopúch, ktorý leží obvykle na trhline. Týmto kanálom stúpajú na povrch láva, plyn, popol a niekedy aj vriaca voda, sirné pary…
Vyvrhnutý sopečný materiál vytvorí pri ústí sopúchu kužeľovitý val z navrstveného sopečného popola a prúdu stuhnutej lávy.
Postvulkanická činnosť

V niektorých oblastiach vystupujú ešte dlho po ukončení sopečnej činnosti plynné výrony pár a plynov, tzv. postvulkanická exhalácia. Podľa teploty ju delíme na teplejšie, ako sú solfatary (vodné pary, H2S, SO2, CO2), gejzíry (vodné pramene vystrekujúce periodicky vodu a vodnú paru), termy (teplé minerálne vody) a chladnejšie, ako sú napríklad mofety (postvulkanické exhalácie o teplote pod 100 °C, tvorené suchým oxidom uhličitým) a niektoré minerálne vody.


Minerálne vody
Za minerálnu vodu považujeme vodu, ktorá obsahuje v 1 litre aspoň 1 gram rozpustených solí.
Takéto pramene vyvierajú v miestach nedávnej sopečnej činnosti (na južnom a východnom Slovensku a v Českom stredohorí) a v oblastiach s hlbokými zlomami (ako je napr.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.