referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tamara
Streda, 26. januára 2022
Baktérie
Dátum pridania: 22.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jeanfride
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 540
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Baktérie (Bacteria) sú heterotrofné a autotrofné prvobunkové prokaryotické organizmy (u fotosyntetizujúcich baktérií sa vyskytuje bakteriochlorofyl, farbivo potrebné na priebeh fotosyntézy).
Reprezentuju samostatnu liniu vo vyvoji zivych organizmov,fyziologicky su znacne roznorode a obyvaju rozne biotopy (rozlicne typy zivotneho prostredia)
Veda ,ktora sa zaobera studiom bakterii, sa nazyva bakteriologia a je jednou z mikrobiologickych vied.Jej zakladatielia su francuzsky lekar Louis Pasteur a nemecky lekar Robert Koch
Bunka baktérií má na vonkajšej strane bunkovej steny chemicky odlišnú slizovitú vrstvu (puzdro), niekedy aj bičíky a riasničky, ktoré majú význam pri prichytávaní baktérií na podklad. Fotosyntetizujúce baktérie majú cytoplazmatickú membránu na niektorých miestach preliačenú. Utvára vačky, ktoré obsahujú farbivo, umožňujúce premenu svetelnej energie slnečného žiarenia na energiu chemickú. Je to látka podobná chlorofylu - bakteriochlorofyl. Ním sa baktérie odlišujú od ďalších dvoch oddelení prokaryotických organizmov a od všetkých eukaryotických organizmov.

Z hladiska vonkajsej struktury rozoznavame styri zakladne morfologicke typy: guľovitý tvar majú koky, guľovité bunky usporiadané do retiazok sa volajú streptokoky, koky zoskupené do strapca sú stafylokoky, mierne zahnuté bunky sú vibriá, špirálovite stočené sú spirily a spirochéty. Paličkovité baktérie schopné utvárať spóry sa volajú bacily.

Priemerná veľkosť baktérií sa pohybuje okolo 0,3-2,0 mikrometra. Len niektoré vodné baktérie majú veľkosť niekoľko desiatok i stoviek mikrometrov.Z hladiska vonkajsej struktury su bakterialne bunky ovela jednoduchsie ako ako rastlinne alebo zivocisne bunky.Kazda bakterialna bunka je od vonkajsieho prostredi oddelena pevnou ale pruznou bunkovou stenou. Pod bunkovou stenou je cytoplazmaticka membrana,vnutorny priuestor vyplna cytoplazma.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Baktérie SOŠ 2.9155 413 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.