referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Besnota
Dátum pridania: 05.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ondrusek.peter
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 544
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Besnota je smrteľné ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí. Vírus besnoty sa nachádza v slinách chorých zvierat a prenáša sa priamym kontaktom zvieraťa – pohryznutím, poškriabaním alebo iným zavlečením vírusu do rany napr. pri šklbaní peria či sťahovaní kože z chorého zvieraťa. V poranenej pokožke sa vírus rozmnožuje a putuje pozdĺž nervového vlákna do centrálneho nervového systému až k mozgu. „Zradnosť choroby je v tom, že napriek značnému pokroku vo vývoji antivírusových liekov neexistujú preparáty, ktoré by zabránili rozmnožovaniu tohto nebezpečného vírusu. Ak u človeka klinicky prepukne besnota, niet preňho záchrany. Preto v tomto prípade ako prevencia pôsobí včasné očkovanie, t.j. bezprostredne po poranení podozrivým zvieraťom, najneskôr do 48 hodín na špecializovaných pracoviskách – infekčných klinikách. Prameňom nákazy človeka sú v jednotlivých častiach sveta rôzne druhy domácich a voľne žijúcich zvierat – líška, vlk, pes, mačka, šakal, skunk, ale i netopier, dobytok či hydina.. Besnota u zvierat sa vyskytuje vo všetkých svetadieloch okrem Austrálie a Antarktídy. U zvierat sa prejavuje ako zápal mozgových blán, čo spôsobuje, že zviera stráca od prírody danú plachosť, nebojí sa ľudí, prichádza cez deň do blízkosti obydlí. V prvej fáze besnoty môže byť krotké, v ďalšej zase napádať psov, mačky, domácu hydinu i ľudí.
V jeden neskorý večer sa pred horárňou zúrivo rozbrechali psy. Horár chcel skontrolovať, čo sa deje, otvoril dvere a do domu sa vrútila besná líška, ktorá v zmätku skočila na spiacu ženu. Domáca pani pocítila tlak na prsiach. Keď zazrela oči chorej líšky, nestratila duchaprítomnosť a paplónom ju zvalila na zem. Líšku s manželom usmrtili. Ešte tú noc jej bola podaná vakcína, takže neochorela.

Výstrahou môže byť prípad, keď pána domu v apríli pohrýzla jeho mačka. Uhryznutiu nevenoval pozornosť, nedal sa ošetriť ani na druhý deň, keď mačku našiel zdochnutú. Prvé príznaky ochorenia sa objavili až koncom novembra. Priebeh bol rýchly, skončil sa smrťou. Až dodatočne, keď sa pátralo po príčinách, jeho manželka si spomenula, že mačka sa na istý čas stratila. Keď sa vrátila, bola už besná. Keby sa dal vtedy ošetriť, mohol žiť.

Prvé príznaky
Príznak tlecieho štádia (inkubačná lehota – kým sa prejaví choroba) od zranenia k rozvoju prvých príznakov až po plné prepuknutie ochorenia je rôzny. Trvá od 10 dní po 1 až 2 roky. Závisí od typu zvierat, miesta pohryznutia a hĺbky poranenia.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Večerník
Podobné referáty
Besnota SOŠ 2.9416 1247 slov
Besnota 2.9653 3171 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.