referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
Vyššie rastliny
Dátum pridania: 19.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: j.a.r.k.a
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 225
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
VYŠŠIE RASTLINY - CORMOBIONTA
(charakteristika vyšších rastlín, ryniorasty, machorasty(rodozmena u machorastov), plavúňorasty, prasličkorasty, sladičorasty. význam v prírode)

Významnou podríšou v rámci ríše (Regum vegetabile) rastlín sú vyššie rastliny-cormobionta (gr. cormus – kmeň, stonka). Sú to mnohobunkové, prevažne autotrofné, eukaryotické rastliny s trvácimi a pravými pletivami, ktoré sú funkčne špecializoané a stavebne diferencované.
Telo vyšších rastlín kormus je rozčlenené na základné vegetatívne orgány koreň, stonku, listy, reprodukčné orgány - výtrusnice (výtrusné rastliny) a kvety (semenné rastliny). Individuálny vývin týchto rastlín sa vyznačuje striedaním dvoch gen. – pohlavnej (gametofyt) a nepohlavnej (sporofyt), ktoré sa navzájom líšia cytologicky, morfologicky a fyziologicky. Pre vyššie rastliny je charakteristické, že ich telo reprezentuje sporofyt. Gametofyt je redukovaný len na rozmnožovacie orgány.
Vznik a vývoj vyšších rastlín úzko súvisí s postupným prechodom ich predkov z vodného prostredia va pevninu. Vznikli približne pred 420 miliónmi rokov, známe sú už zo silúru. Predchodcami vyšších rastlín boli zelené riasy. Stielka týchto rias bola vidlicovito rozkonárená. S prechodom k životu na súši nevyhnutne súvisel vznik orgánu, ktorý upevňoval rastlinu v pôde a čerpal z nej výživu. Túto funkciu prevzala spodná časť stielky, z ktorej vznikol predchodca koreňa – rizomoid. Ochranu tela pred vyschnutím a mechanickým poškodením zabezpečil vznik sústavy krycích pletív. Spjenie vnútorných pletív s vonkajšími umožmil vznik prieduchov.
Telo prvých suchozemských rastlín – sporofyt, predstavovala vidlicovito rozkonárená stielka s diferencovanými cievnymi zväzkami. Tvorili ju koncové, vidlicovité konáriky – telómy, pospájané mezómami. Telómy, mezómy a rizomoidy boli prvými konštruktívnymi a najdôležitejšími prvkami sporofytov vyšších rastlín, z ktorých sa postupne vytvorili ich základné orgány. Z pôvodnej stielky, neskôr sterilných telómov, sa postupne vyvinuli vegetatívne orgány rastlín – koreň, stonka a listy.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Vyššie rastliny SOŠ 2.9667 1174 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.