referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Alkohol v tele
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 857
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 30s
Pomalé čítanie: 8m 15s
 
Podstata alkoholu.
Človek už vyskúšal všeličo a nahromadil množstvo skúseností, o ktorých mnohí nevedia, alebo vedieť nechcú. Prečo napríklad skúšať ako bude na mňa pôsobiť alkohol, keď je to všetko známe? Čo je to alkohol? Jeho názov pochádza z arabského Al-ka-hal, čo znamená jemnú zvláštnu látku. Alkohol je číra bezfarebná tekutina bez zápachu a chuti, s bodom varu 77°C a bodom tuhnutia -130°C. Chemický vzorec alkoholu je C2 H5 OH (CH3 CH2 OH). Alkohol vzniká kvasením cukru a pôsobením kvasiniek. Kvasenie prebieha do koncentrácie asi len 14-16%, pri väčších koncentráciách sú kvasinky prvými obeťami alkoholu. Alkohol sa dá vyrobiť z akejkoľvek formy škrobu a cukru. Podľa výroby rozoznávame tri druhy nápojov :
Pivo – 1,0-1,5 obj. % alkoholu (7°=1,5%=10g; 12°=3,6%=18g)
Víno – 7-18 obj. % alkoholu (2 dcl=8-12%=16-24g)
Koncentráty – 22,5 a viac objemových % alkoholu
Podľa protialkoholického zákona sú všetky nápoje s obsahom >0,75% objemového percenta alkoholu alkoholické. Kožou sa alkohol vstrebáva len v malom množstve, rovnako vdychovaním, preto toto abstinenciu neohrozuje. Metabolizmus alkoholu.
Do tela sa dostáva alkohol tráviacim systémom. Sliznica brušná alkohol nevstrebáva. V žalúdku alkohol zvyšuje tvorbu štiav len do 6% obsahu, nad toto množstvo ju tlmí. Z požitého alkoholu sa asi 20% vstrebe v žalúdku, a 80% v tenkom čreve. Alkohol sa v žalúdku vstrebe v nezmenenej forme, rýchlejšie to spraví koncentrát alebo alkohol na lačno. Vstrebávanie ovplyvňujú aj iné látky, napr. CO2, lieky, aromatické a korenisté látky. Cukry vstrebávanie spomaľujú. Význam má aj telesný a duševný stav. Telesná námaha vstrebávanie urýchľuje a únava spomaľuje. Časť požitého alkoholu sa nevstrebe vôbec, lebo sa naviaže na potravu v žalúdku. K vrcholu krivky alkoholu v krvi dochádza za 15, spravidla za 40-80 minút po požití. Najrýchlejšie sa vstrebávajú nápoje s 10-20%-ným obj. obsahom alkoholu. Zo sliznice tráviaceho systému sa alkohol dostáva do krvi a odtiaľ do celého tela. Viac alkoholu sa vždy dostáva tam, kde je vyššie krvné zásobenie. Tlstí ľudia majú po požití rovnakého množstva alkoholu vyšší obsah alkoholu v krvi ako svalnatejší, pretože tuk je z rozkladu alkoholu vyradený. Preto aj ženy vplyvom väčšieho podielu tukového tkaniva na telesnej váhe, majú v porovnaní s mužmi o ? - ? vyššiu koncentráciu alkoholu v krvi.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.