referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Klára
Štvrtok, 29. októbra 2020
Fajčenie a jeho vplyv na kvalitu sexuálneho života
Dátum pridania: 26.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Almo2
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 523
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
31. mája bol Svetový den bez tabaku. Aj preto sme sa rozhodli tejto téme venovat v našich aktualitách.

Fajcenie patrí ku škodlivým návykom asi 500 rokov, odkedy Krištof Kolumbus objavil Ameriku a doniesol do Európy rastliny tabaku. Tabakové listy obsahujú okrem iných alkaloidov aj nikotín, ktorý svojím úcinkom na cievy a centrálny nervový systém (a vdaka tomu, že tabaku sa pripisovali nadprirodzené liecivé úcinky) spôsobil, že tabak sa v rôznej forme používa dodnes. A to napriek široko rozvinutej protifajciarskej kampani a opakovaným dôrazným varovaniam pred škodlivými úcinkami fajcenia. Hoci sa moderný tabakový priemysel snaží znížit percento dechtových látok v cigaretách, snaží sa zlepšit kvalitu svojich výrobkov, napriek tomu o škodlivosti fajcenia nemôžeme diskutovat. Pretože o nom niet pochýb.

Prakticky každá cast tela, vrátane mocových a pohlavných orgánov, je nepriaznivo ovplyvnená fajcením. Škodlivost fajcenia na dutinu ústnu, hrtan, dýchacie cesty, plúca, srdce a cievy je už dlho a všeobecne známa. A sme pri koreni problému. Ako súvisí fajcenie s erektilnou dysfunkciou?

Všetci fajciari (ale najmä tuhí - to sú tí, ktorí vyfajcia viac než 20 cigariet denne) sú ohrození. Zdravé cievne pomery v penise sú základom dobrej a spolahlivej erekcie. Erektilná dysfunkcia (ED) sa môže vyvinút v dôsledku cievnych, nervových, hormonálnych a psychogénnych faktorov alebo iných regulacných mechanizmov a je výsledkom nerovnováhy kontrakcie a relaxácie hladkej svaloviny ciev v penise. Až 60% všetkých problémov s erekciou sa pripisuje poruche správnej funkcie ciev v penise. Fajcenie môže ovplyvnit erekciu poškodením vnútornej výstelky ciev, poruchou relaxácie hladkej svaloviny ciev v penise a redukciou prietoku krvi cievami penisu.

Viaceré tzv. civilizacné ochorenia majú spolocnú cievnu patológiu, vznikajú najmä v dôsledku aterosklerózy ciev. Štúdie, ktoré poukazujú na úcinok cigaretového dymu na rozvoj aterosklerotického procesu, prispievajú k nezvratným dôkazom, že tabakový dym je cinitelom významne zhoršujúcim aterosklerózu. Aj mnohé ochorenia srdca a ciev (napr. ischemická choroba srdca), aj ED, majú spolocné alebo podobné rizikové faktory (fajcenie, abnormálne hladiny tukových látok v krvi, cukrovka, vysoký tlak) - ateroskleróza rovnako poškodzuje koronárne artérie zásobujúce krvou srdce ako artérie zásobujúce krvou penis.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.