referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Migréna a bolesti hlavy
Dátum pridania: 30.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: karolinaf
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 5 489
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 22
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 36m 40s
Pomalé čítanie: 55m 0s
 
I. MIGRÉNA A BOLESTI HLAVY
V každej štvrtej domácnosti v USA je pacient s migrénou. Je to 13% populácie. Postihuje 16% žien a 7% mužov. Podobná percento je aj v Európe, v Číne je výskyt migrény nižší. Ochorenie postihuje ľudí v produktívnom veku života (25 - 55 rokov). Ak sa migréna adekvátne nelieči, kvalita života sa znižuje. Produktivita práce alebo výkonnosť v škole sa znižuje počas záchvatu o viac ako polovicu u 41% migrenikov 39% má také silné záchvaty, že musí ležať.
DOŠTIČKOVÁ TEÓRIA MIGRÉNY

Fáza aury – tvoria sa doštičkové agregáty, uvoľňuje sa serotonín, výsledkom je vazokonstrikcia – zúženie ciev.

Fáza bolesti hlavy. Doštičková agregácia je nižšia, hladina serotonínu poklesla (prienikom do perivaskulárnych tkanív a katabolizáciou na kyselinu 5-hydroxyindoloctovou). To zapríčiní vazodilatáciu – rozšírenie ciev, objavuje sa perivaskulárny sterilný zápal – zápal v okolí ciev.


Fáza po bolesti hlavy. Hladina cirkulujúceho serotonínu je normálna, perivaskulárny sterilný zápal je ešte prítomný, nervové zakončenia sú precitlivené, pretrváva bolestivosť na tlak.
Serotonín
Trombocyty

DETSKÉ ŠPECIFIKÁ

Mladšie deti pociťujú pri migréne bolesť na oboch stranách hlavy, zatiaľ čo u starších detí a dospelých sa vyskytuje bolesť prevažne len na jednej strane. Trvanie záchvatov bolesti býva u detí obyčajne kratšie ako u dospelých a ich priemerná frekvencia je 1 – 2x za mesiac.
Deti pociťujú pri migréne tlakovú bolesť hlavy. U dospelých je to naopak pulzujúca bolesť hlavy. U detí je veľmi nízky výskyt provokujúcich faktorov, len zriedka dôjde k zhoršeniu stavu fyzickou námahou. Výskyt fonofóbie (precitlivenosti na hluk počas záchvatu), je tiež nízky, častejšia je fotofóbia, teda precitlivenosť na svetlo. Najčastejšie spoločné príznaky u detí sú: pocit na vracanie, vracanie (takmer vždy a u každého dieťaťa), hnačka, zvýšená potreba na močenie, zvýšené potenie, pocit smädu, opuchy, slzenie. Výskyt aury nie je taký častý u detí ako u dospelých. Ak je aura prítomná, je skôr somatosenzorického charakteru a slabšia. U detí sú časté i periodické syndrómy ako je cyklické zvracanie, závraty, pocit zmätenosti (syndróm Alice v krajine zázrakov) a pod. Predpokladá sa, že príčina týchto prejavov je rovnaká ako pri migréne, ale nie sú sprevádzané bolesťou hlavy.
RIZIKÁ

Jedna veľká štúdia uvádzala, že u migrenikov je riziko cievnej mozgovej príhody 2,7 % pre ženy a 4,6 % pre mužov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: www.migrena.sk, www.woman.sk, http://www.edusan.sk/pacient/choroby/migrena/OBSAH#OBSAH, http://www.maxdorf.cz/maxdorf/ls.html, Kábrt, J., Kábrt, J.jr.: Lexicon Medicum, Vokurka, M., Hugo, J.: Praktický slovník medicíny
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.